Ardino'da toplu olarak meme kanseri taramaları yapıldıÇarşamba, 04 Ekim 2023

Ardino'da toplu olarak meme kanseri taramaları yapıldı

Ardino (Eğridere) bölgesinden yaklaşık 200 kadın, meme kanserinin erken teşhisi için ultrasonla yapılan önleyici tıbbi muayenelerden yararlandı. Toplu muayeneler, St. Sofya Birinci Genel Hastanesi’nde görev yapan meme kanseri uzman Dr. Mladen Mladenov tarafından ön kayıt sonrasında Ardino’daki Çok Yönlü  Aktif Tedavi Hastanesi binasında gerçekleştirildi.

Dr. Mladenov, “Ardino Belediyesi'nin iyi organizasyonu sayesinde muayeneler ticari ve verimli bir şekilde gerçekleşti ve kadınlar gereksiz beklemelere gerek kalmadan zamanında muayene edildi. Muayeneden geçen tüm kadınlara durumları ve takip gerekliliği hakkında tavsiyeler verildi. Daha ileri testlere ihtiyaç duyanlar aile hekimleri aracılığıyla sevk edildi” diye kaydetti. Doktor, meme kanserinin erken tanısı için 30 yaş üstü kadınların yılda bir kez önleyici muayene yaptırmasını, 40 yaş üstü kadınların ise 3 yılda bir mamografi de yaptırmasını öneriyor.

"Meme kanserinin erken teşhisi için tarama" kampanyası, Ardino Belediyesi tarafından Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Belediyeler Birliği ve Rotary Bulgaristan Derneği’nin desteğiyle düzenlendi.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER