Ardino'da yazar Sabahattin Ali'nin anısına çiçek konulduSalı, 25 Şubat 2014

Ardino'da yazar Sabahattin Ali'nin anısına çiçek konulduBugün Ardino (Eğridere) doğumlu dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 107.yılı nedeniyle Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Şaban ve Yerel Meclis Başkanı Sezgin Bayram kasabanın merkez parkında yazarın anısına dikilen çam ağacının altına çiçek koydular.

Resmi Murat, "Ardino'nun yaratıcılığıyla insanseverlik ve sosyal adalet örneği olan Sabahattin Ali'nin doğum yeri olmasına gurur duymaktayız" diye paylaştı.

Çam ağacı, 2007 yılında Sabahattin Ali'nin doğumunun 100.yıldönümünü kutlama programı çerçevesinde anısına dikildi. O zaman kutlamalarda hazır bulunmak üzere yazarın kızı Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi Başkanı Prof. Filiz Ali Ardino'ya geldi.

Sabahattin Ali, o zamanki adıyla Eğridere'de 25 Şubat 1907 yılında dünyaya geliyor. Onun romanları, öyküleri ve şiirleri Bulgaristan'da da popüler ve gerek Türkçe, gerekse Bulgarca basılmıştır. Yazarın kitapları 30'un üzerinde dile çevrilmiştir. Sabahattin Ali, eserleriyle Balkanlar ve dünyadaki en büyük hümanist ve demokrat yazarlar arasında yer alıyor. 1948 yılında Kırklareli yakınlarında Bulgaristan sınırında öldürülmüştür.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER