Ardino’lu 70 tekstil işçisi “Bulgateks” şirketi sahiplerini dava ettilerSalı, 25 Ocak 2011

Ardino’lu 70 tekstil işçisi “Bulgateks” şirketi sahiplerini dava ettilerBasına verilen bilgiye göre, 70'den fazla terzi kadının kasten iflas eden "Bulgateks" Ltd. şirketi sahipleri Abdullah Muten ve Hamdi Özkan'a karşı Ardino Bölge Mahkemesi'nde dava açtıkları açıklandı. İş yerinde çalışmış diğer 60 kişinin de mahkemeye şikayet dilekçesi sunmaları bekleniliyor. Geçen yıl Haziran ayından itibaren 130 terzi, ütücü, bekçi ve yardımcı personel şirketten maaşlarını almamışlardı. Üstelik 120 000 Leva değerinde sigorta maaşları da ödenmemiş. İşçilerin haklarını savunmaya hazır olup, Ardino Bölge Savcılığı'na ve Kırcaali İş Müfettişliği'ne (KİM) olayı bildirdikleri ortaya çıktı. KİM'den alınan bilgiye göre, şirketin, daha işçilerle iş anlaşmaları imzalamadığı ve tehlikesiz emek kurallarını yerine getirmediği açıklandı. İş müfettişleri, şirkette beş idari ihlal tespit ettiklerini söylediler.
Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad işçilere mahkeme davalarının yürütülmesinde yardımcı olacağına dair söz verdiği ve bunun için bir avukatı görevlendirdiği belirtiliyor. Ayrıca Başkan'ın, işsiz ve maaşsız kalan kadınların haklarını savunma davalarının gerektirdiği harcamaları Belediye'nin karşılayacağına kanaat getiriliyor. Bu arada, mahkeme iktidarından gizlenen şirket sahiplerinin biri olan Abdullah Muten'in hala bulunamadığı ortaya çıktı. Hamdi Özkan'ın ise, terzilerle her hangi bir görüşme veya anlaşma yapmayı reddettiği bildiriliyor.
Geçen yılın aralık ayı başında "Bulgateks" Ltd. şirketinde çalışan 130 terzi kadın şeflerinin zorbalığını protesto ettiler. Çünkü Abdullah Muten ve Hamdi Özkan şirkete iflas ettirip, yeni "Ardateks" Ltd. şirketini kuruyorlar. Ona eski şirketten az sayıda terzi kadın alıp, diğerlerini işsiz ve parasız sokakta bırakıyorlar. Fakat aldatılan terziler, "Bizim alın terimizle kazandığımız paralarla terzi atölyesi açtılar, fakat oradaki işçiler zamanla bizim kaderimizi paylaşacaklar" diye iddia ediyorlar.


DİĞER HABERLER