Ardinolu folklor sanatçıları Deliorman'da bol bol alkışlandılarSalı, 28 Ağustos 2012

Ardinolu folklor sanatçıları Deliorman'da bol bol alkışlandılarArdino (Eğridere) Rodopska İskra (Rodop Kıvılcımı) Toplum Merkezi çatısı altında faaliyet sürdüren amatör folklor sanatçılarının Kuzey Bulgaristan'da gerçekleştirdikleri 4 günlük turne son derece başarılı idi. Geleneksel 4. Ulusal Türk Folklor Festivaline katılan Yüksel İsmail'in solist ve yönetmeni olduğu yerel Türk folklor orkestrası ile yetenekli müzisyen Ergün Mümünov seyircilerin gönlünü kazandılar. İki gün süren folklor bayramı 25-26 Ağustos 2012 tarihlerinde Razgrad'ın Loznitsa Belediyesine bağlı Veselina (Karagöz) köyünde "Müzik-Hoşgörünün Dili" sloganı altında gerçekleşti. Etkinlik, Loznitsa Belediyesi ile Hoşgörü Derneği tarafından Kültür Bakanlığının desteğiyle organize edildi.
4. Ulusal Türk Folklor Festivaline ülkenin çeşitli yerlerinden 35 folklor ekibi ve bireysel olarak icracılar katıldı. Sahneye toplam 500 amatör folklor sanatçısı çıktı.

Ardino'da faaliyet yürüten orkestra Dulovo Belediyesine bağlı Ruyno köyü çevresinde bulunan Demir Baba Tekke'de gerçekleşen Belediye Türk Folklor Geçidi'nde de yer aldı. Bizim yetenekler daha Dulovo kentinde ve Çernolik ile Paisievo köylerinde de konser sundular, seyircilerin bol alkışlarını aldılar.


Seyirciler aslen Ardino'nun Yabılkovets (Elmalı) köyünden olan saz ve söz ustası Ali Emin'in türkülerine de hayran kaldılar. Ardino grubunda Mleçino (Sütkesiği) köyünden genç şair İsmigül Bayram, Zlatograd Prosveta Toplum Merkezinden gayda ustası Emanuil Pulev ile solist Daniel Karaasenov da yer aldılar.

Sahnede gösterdikleri başarılı performans için Ardinolu amatör folklor sanatçıları onur ve şükran belgesi ve anmalık eşya ile ödüllendirildiler. Kendi tarafından Rodopska İskra Toplum Merkezi Başkanı Yüksel İsmail ev sahiplerine birer anmalık eşya ile plaket hediye etti.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER