Ardino'nun Mleçino köyünde hizmet verecek aile hekimi aranıyorPerşembe, 19 Nisan 2012

Ardino'nun Mleçino köyünde hizmet verecek aile hekimi aranıyorKırcaali Bölge Sağlık Sigorta /RZOK/ Kasası Müdürü Dr. Sonya Angelova, son iki yılda bölgede aile hekimi uygulamasının hizmete açılması üzere, tıp uzmanları tarafından hiçbir dilekçe sunulmadığını bildirdi. Doktor, bunun Kırcaali İlinde sağlık hizmeti verilmesi açısından elverişli şartların mevcut olmadığını gösterdiğini belirtti.

Dr.Angelova, aile hekimliği uygulamalarında hizmet verecek uzmanlar bulmakta zorluk çekildiğini paylaşarak, il sağlık haritasında belirlenen toplam 126 aile hekimliği birimlerinden 67'sinde aile hekimi bulunduğunu, kalan diğer 59 hekimlik birimlerinin ise boş olduklarını kaydetti.

Ardino Belediyesi'nde durum bundan farklı değil. Öngörülen 11 aile hekimliği uygulamasından ancak 3'ünde kasabadan olan aile hekimleri mevcut.

Sağlık hizmeti sunmak için elverişli şartlar olmasına rağmen Ardino'nun Mleçino /Sütkesiği/ köyü sakinlerinin yarım yıldan fazla artık aile hekimleri yok. Geçen yılın sonunda köyde aile hekimliği yapan Plovdiv şehrinden olan Kostadin Hristov işinden vazgeçip, çalışmak için yurtdışına çıkmıştır. Kararının nedeni olarak çok az hastası olduğunu ve bundan dolayı Sağlık Kasasından aldığı ücretin düşük olduğunu ileri sürmüştür. Şimdi Mleçino halkı tekrar bir hekime muhtaç olduğu zaman etraftaki Borovitsa ve Gorno Prahovo köylerine veya Ardino'ya gidiyor. Böylece bu insanlar sağlık hizmeti görmek için onlarca kilometre aşmak zorunda kalıyorlar. Bu yüzden birçoğu kendi kendine şifa bulmaya çalışıyor ve durumları çok fazla kötüleşirse ancak o zaman bir hekime başvuruyorlar.

Ardino bölgesinde buna benzer başka bir problem de eczane eksikliğidir. Yerlilerin ilaç almak için özel olarak Ardino'ya veya Kırcaali'ye yolculuk yapmaları gerekiyor, başka bir varyant da yakınları ve akrabalarından gereken ilaçları almalarını istemeleridir.

Ardino Belediyesi'nde hizmet veren muhtarlar, bölgede aile hekimi yapacak tıp uzmanlarına çalışmak ve yaşamak için rahat koşullar yaratmaya hazır.


DİĞER HABERLER