Arkeologlar Harman Kaya'yı ilk kez lazer teknolojisi ile inceleyecekSalı, 02 Nisan 2024

Arkeologlar Harman Kaya'yı ilk kez lazer teknolojisi ile inceleyecek

Arkeologlar, Doğu Rodoplar'daki en popüler arkeolojik alanlardan biri olan Momçilgrad'ın Bivolyane köyü yakınlarındaki Harman Kaya'yı araştırmaya başladılar. Arkeolog ekibinde Bulgaristan Bilimler Akademisi Ulusal Arkeoloji Enstitüsü ve Müzesi'nden Doç. Georgi Nehrizov'un ekibi bu hafta sonunda alanın havadan lazer taramasını yapacak. Araştırma, Harman Kaya bölgesini taramak için kullanılacak özel bir cihaz olan lidar kullanılarak gerçekleştirilecek. Keşif gezisi Momçilgrad Belediyesi tarafından finanse ediliyor ve Kırcaali'deki Bölgesel Tarih Müzesi'nden arkeolog Milen Kamarev'in yardımıyla gerçekleştiriliyor.

Georgi Nehrizov : "Bu teknoloji ilk kez Doğu Rodoplar'da çok sayıda kaya kesitinin bulunduğu bir sahada kullanılıyor. Araştırmanın sonuçları Harman Kaya'da gelecekte yapılacak çalışmalara büyük katkı sağlayacaktır" dedi. Nehrizov, lidarın iki tür görüntü oluşturmak için lazer ışınlarını kullandığını açıkladı - yüzeyin ve arazinin dijital modelleri. Veriler, arazi modelinde yakalanan nesnenin bitki örtüsünü kaldıran ve böylece tüm pozitif ve negatif yapıları net bir şekilde tanımlayan bir yazılımla işleniyor.

Nehrizov:"Harman Kaya üzerinde bugüne kadar sistematik bir arkeolojik araştırma yapılmadı. Lidar yardımıyla kompleksin tamamını görebilecek ve sınırlarını belirleyebileceğiz. Ayrıca daha önce bilinmeyen yeni yapıların keşfedilmesi de mümkün," dedi. Projenin, havadan lazer taramasının ardından arkeologların, lidar tarafından kaydedilen Harman Kaya kompleksinin unsurlarının doğasını netleştirmek için saha kazıları yapmasını öngördüğünü de sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER