Arpezos Sever Parkı’nın yanındaki yeni otopark birkaç hafta içinde faaliyete geçecekCuma, 11 Kasım 2022

Arpezos Sever Parkı’nın yanındaki yeni otopark birkaç hafta içinde faaliyete geçecek

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, dün (10 Kasım) düzenlediği basın toplantısında, “Kırcaali'de 20 000 metrekare alana sahip olacak olan Arpezos Sever Parkı’nın yanındaki otopark alanı birkaç hafta içinde faaliyete geçecek. Bu süre zarfında tesviye edilen yüzeye özel bir asfalt karışımı serilecek ve otopark faaliyete geçecek olup, ücret tüm gün için 2 leva olacak” diye açıkladı.

Dr. Müh. Hasan Azis, “Belediye yönetimine yöneltilen haklı sorulardan biri de tampon bir bölgede yer alan otopark alanına ihtiyaç duyulmasına ilişkindi. Böyle birkaç alan belirlemiştik, ancak bu alanlar işlevlerini yerine getirmiyorlardı. Bu nedenle, şu an itibariyle Arpezos Sever Parkı’nın yanında yaklaşık 20 000 metrekarelik bir alanı otopark için ayırmamız gerekli oldu. Şu anda bir otopark değil, bir sokak yapımı öngörülen tüm bu alan, park alanına bir santim bile girmedik, tesviye edildi ve birkaç hafta içinde atık asfalt kaplama malzemelerinden elde edilen frezelenmiş asfalt kaplamanın bu alana serilip otopark yeri olarak kullanabilmesini bekliyoruz. Aslında şimdi de ücretsiz olarak kullanılıyor” diye yorum yaptı ve yeni otoparkın 2 ile 3 bin araca ev sahipliği yapabileceğini vurguladı.

Dr. Müh. Azis, ayrıca Belediye Meclisinin bir sonraki toplantılarından birinde Kırcaali'deki Mavi Bölge Ücretli Otopark Uygulaması Hakkında Yönetmelik’te değişiklikler yapılması önerileceğini duyurdu. Belediye Başkanı, “Bundan önce vatandaşların yönetmeliğe dahil edilmek üzere tekliflerini yapabilecekleri konunun halka açık tartışma toplantısı yapılacak. İlki Mladost Konut Kompleksi’nde gerçekleşecek olan vatandaşlarla toplantılar planlanıyor. Toplantı, 11 Kasım Cuma günü saat 17.30’da yapılacak” diye bildirdi ve şehir merkezi kısmında da iki benzer toplantının daha planlandığını sözlerine ekledi.

Dr. Müh. Azis, “Mavi Bölge ücretli otopark uygulaması, Kırcaali sokaklarında trafiğin daha iyi düzenlenmesine katkıda bulunmalıdır. İnsanların araçlarını park edecekleri bir yer bulabilmelerini amaçladığımız bu uygulamayı başlattığımızdan bu yana birkaç ay içinde olumlu tepkiler de aldık ve çok da olumlu olmayan tepkilerle de karşılaştık. Mavi Bölge uygulaması, bugün başlatılıp yarından itibaren her şeyin mükemmel olacağı bir şey değildir. Burada daha da önemli olan konu, belediye, Mavi Bölge ücretli otopark alanlarını işleten şirket ve Kırcaali sakinleri ve misafirleri hep birlikte bu sistemin ülke genelinde olduğu gibi çalışmasını sağlamamızdır” dedi.


DİĞER HABERLER