Asimilasyon Davası Süre Aşımına UğradıPazar, 29 Temmuz 2012

Asimilasyon Davası Süre Aşımına UğradıBulgaristan'da asimilasyon suçlarına karşı açılan dava süre aşımına uğradı. Ülkedeki Türk sivil toplum kuruluşları, 18 Temmuz'da dolan sürenin uzatılmasını istedi.

Bulgaristan'daki Türk sivil toplum kuruluşu Bulgaristan Adalet Federasyonu, Başsavcı Boris Velçev ve Askeri Temyiz Savcılığı'na gönderdiği bir mektupla, Bulgaristan'da Türklere karşı komünist dönemde uygulanan zorla isim değiştirme suçlarıyla ilgili açılan davanın süresinin uzatılmasını istedi.

Adalet Federasyonu, Avrupa Komisyonu'na da gönderdiği mektupta, zorla isimleri değiştirilenlerin yer aldığı yeni bir liste hazırladıklarını, ancak mahkemenin Türkiye'de ikamet eden bu kişileri dinlemediğini, Türk makamlarından yardım istemediğini kaydetti.
Federasyon, davayla ilgili süre uzatılmasına gidilmediği takdirde Bulgaristan'da ve Türkiye'de göçmen derneklerinin yardımıyla imza kampanyası başlatacaklarını kaydederek, Avrupa Komisyonu'ndan da davayı yakından takip etmelerini isteyeceklerini vurguladı.

Bulgaristan'da 1991 yılında başlayan ve 'bir numaralı dava' olarak bilinen davada, komünist yönetim zamanında Türk azınlığa karşı uygulanan asimilasyon politikasının sorumlularını yargılanması isteniyordu. Dava açılan isimler arasında, 1998 yılında ölen eski devlet başkanı Todor Jivkov da bulunuyordu.

Delil yetersizliğinden ve hapislerde yatan Türklerin ifadeleri alınamaması nedeniyle, dava yıllarca bir türlü karara bağlanamamıştı.


DİĞER HABERLER