Aşırı milliyetçi ATAKA partisinde çözülmeÇarşamba, 30 Kasım 2011

Aşırı milliyetçi ATAKA partisinde çözülmeATAKA partisinin lideri Siderov'un üvey oğlu, ATAKA'dan Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Dimitar Stoyanov, partinin seçim mağlubiyetini gerekçe göstererek, Siderov'un bir an önce görevinden istifa etmesini istedi.

Bulgaristan'da, parlamentoda grubu olan aşırı milliyetçi ATAKA partisinin lideri Volen Siderov, ülkede 23 Ekim'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde fiyaskodan sonra kendi ailesinden de darbe yedi.

Siderov'un üvey oğlu, ATAKA'dan Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Dimitar Stoyanov, partinin seçim mağlubiyetini gerekçe göstererek, "Volen Siderov bir an önce görevinden istifa etmeli" dedi.

Parlamento grup toplantısında söz alan Stoyanov, nüfusu 7,3 milyon olan Bulgaristan'da ATAKA adına cumhurbaşkanı aday olan üvey babası Siderov'un sadece 122 bin oy alarak ikinci tura bile yükselemediğini söyledi.

Popülist çizgide politika yapmaya çalışan Siderov'un verilen oyların yüzde 3,64'ünü alabildiğini anımsatan Stoyanov, "Aynı tarihte yapılan cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimde ATAKA'nın uğradığı felaketin sorumluluğu Siderov tarafından üstlenilmeli" dedi.

Toplantıya katılan diğer ATAKA milletvekilleri de partinin son seçimde büyük oy kaybına uğradığını dile getirdi.

"STOCKHOLM SENDROMU"?

Siderov'un desteğiyle AP milletvekili olan Stoyanov, üvey babasının aylardır annesi ile birlikte yaşamadığını da itiraf etti. bTV adlı en büyük özel TV kanalı, Siderov'un kendisinden 26 genç olan ATAKA milletvekili Denitza Gadjeva ile duygusal ilişki yaşadığını öne sürdü.

Stoyanov bTV'ye açıklamasında, geçmişte Siderov'a hayran olduğunu ancak "zamanla ayıldığını" söyleyerek, "Kurbanların onları rehin alan kişilere bağlandığı gibi ben de Stockholm sendromuna kapılmıştım. Artık Siderov'un tutarsız politikasına kesin olarak son verilmeli" diye konuştu.

Siderov'un istifasının Aralık ayında yapılacak partinin genel kurul toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.
Sürekli skandallarla sarsılan ATAKA partisinin parlamento grubundaki sorunlar yüzünden geçen hafta milletvekili Tzveta Georgieva da gruptan ayrılmış, böylece ATaKA'nın 240 sandalyeli parlamentodaki grubunda üye sayısı 15'e inmişti.

ATAKA partisi, ülkede 2009 yılında yapılan son parlamento seçiminden sonra Başbakan Boyko Borisov'un kurduğu azınlık hükümetine koşulsuz destek vermiş, ancak Sofya'da 20 Mayıs'ta Cuma namazına toplanan cemaate karşı Siderov'un öncülüğünü yaptığı ırkçı eylem ATAKA'nın iktidardaki GERB (Arma) partisi ile yaptığı işbirliğini sona erdirmişti.


DİĞER HABERLER