Aşırı yağışlar, hasarlara yol açtıCuma, 25 Nisan 2014

Aşırı yağışlar, hasarlara yol açtı Kırcaali İlçesinde son iki gün yağan aşırı yağmurlardan dolayı birçok köy zarar gördü. Lülyakovo (İdrizli) köyünün bulunduğu bölgede 30 evi ve çiftlik yapılarını, bahçe ve sebze ekili alanları su bastı.

Lülyakovo Muhtarı Mümün Ali'nin ifadesine göre aşırı yağmurlardan dolayı Perperek çayı taşmıştır. Yaklaşık 1 metre yüksekliğinde oluşan dalganın yoluna çıkan her şeyi silip süpürdüğü belli oldu.

Dün akşam Kırcaali Belediyesinde görevli uzmanlar yerinde incelemeler yaparak, oluşan hasarları tespit ettiler. Onlarla birlikte Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis de olay yerine gitti. Daha sonra itfaiye ekipleri, su basan evlerde temizleme çalışmalarında bulundular.

Lülyakovo köyü yanındaki köprü de kritik durumda. Köprünün taban kısmının bir bölümü bundan üç yıldan fazla süre öncesi meydana gelen su taşkınında zarar görmüştü. Bu yüzden hasarın giderilmesi için mali kaynaklar temin edilmesi üzere Bakanlıklar Arası Doğal Afet ve Acil Durumlar Komisyonuna başvuruldu, fakat şu ana kadar mali destek sağlanmış değil.

Dün ilçede başka yerleşim yerlerinde de hasarlar oluştuğuna dair Kırcaali Belediyesine ihbar edildi.
Çiftlik köyünde bir menfez harap oldu ve yol kesiminde meydana gelen hasarlardan dolayı yol trafiğinde sıkıntı yaşandı. Yeni menfez yapılması için ilgili makamlardan talepte bulunuldu, fakat bunun için de kaynaklar tahsis edilmedi. Visallar yolunda da zararlar var. Yol kesiminde heyelan meydana geldi. Kırcaali Belediyesi anında güvenlik önlemleri aldı, yolun temizlenmesi için araçlar gönderildi.

Rezbartsi köyünde yollarda bulunan çakıl döşemeleri de yağışlar alıp götürmüştür.

Kırcaali Belediyesi uzmanları şu anda tam olarak ne derecede hasar oluştuğu konusunda kesin bilgi verememekteler, çünkü hala hasar tespit çalışmaları sürmektedir.


DİĞER HABERLER