Asırlık Yayla mevlidine yüzlerce kişi katıldıSalı, 02 Ağustos 2022

Asırlık Yayla mevlidine yüzlerce kişi katıldı

Sıcak havaya rağmen Ardino'nun (Eğridere) Rusalsko (Hotaşlı) köyü, civar köylerin sakinleri, Asenovgrad (İstanimaka), Aytos şehirleri ve Türkiye’den gelen hemşehriler olmak üzere yüzlerce kişi “Yayla” isimli yere tırmanarak geleneksel sağlık ve bereket mevlidine katıldılar. 

Gorno Prahovo (Tosçalı) köyünde imamlık yapan Mehmet Mümün başta olmak üzere yerli imamlar, Kur’an-ı Kerim tilaveti sundular, Mevlidi-i Şerif okudular, sağlık ve bereket için dua ettiler. Duadan sonra tüm katılımcılara aslen Rusalsko köyünden olan Asenovgrad’da ikamet eden Aynur Hasan’ın (Çondur) hazırladığı 10 kazan lezzetli ve yağsız bir Rodop yemeği olan etli pilav ikram edildi.

Mevlide katılan konuklar arasında Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, HÖH Ardino İlçe Başkanı Şahin Bayramov, HÖH Gençlik Kolları Ardino İlçe Başkanı Recep Şakirov, HÖH Ardino İlçe Teşkilatı Organizasyon Sekreteri Müh. Mehmet Aliev, Bursa Nilüfer merkezli Filibe Yöresi Kültür ve Dayanışma  Derneği (FİLDER) Başkanı Mümün Tenekeci yer aldılar.

Dini merasimin sonunda gelecek yılki mevlit için yardım toplamak amacıyla açık arttırmayla satışa sunulan maddi bağışlardan ve para bağışlarıyla birlikte 7463 leva para toplandı. Açık arttırma ile yapılan bir kilo organik tereyağı ve organik bal için teklif edilen fiyat 250 levaya levaya ulaştı. Onlar, Asenovgrad’dan Ahmet Mahmut tarafından satın alınıp organizatörlere bağışlandı.

88 yaşındaki Latif Ramadan, 1964'te Aytos ilçesine bağlı Mıglen (Çımalı) köyüne taşındığından bu yana geleneksel mevlide 38'inci kez geldi. Latif dede, “Çocukluğum ve gençlik yıllarım burada geçti. Çocukluğumdan beri mevlide gelirim ve yaşadığım sürece memleketime gelmeye çalışacağım” dedi.

Rusalsko köyünün yaşlılarının anlattıklarına göre, mevlidin yapıldığı yere 16 asırda İslam dininin bölgede önderlerinden biri defnedilmiştir, ancak yerlilerden bu zatın ismini bilen yok.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER