AŞURE GELENEĞİ KIRCAALİ'DE YAŞATILDIPazartesi, 18 Ocak 2010

AŞURE GELENEĞİ KIRCAALİ'DE YAŞATILDIKırcaali'de düzenlenen aşure gecesi, Kırcaali Bölge Müftülüğü, Dialogue Bulgaria ve Zaman'ın ortaklaşa düzenlediği programla gerçekleştirildi. Belediye başkanları, işadamları, yerli aydınlar ve misafirler "Kırcali" otelinde aşure vesilesiyle bir araya geldi.Kırcaali Zaman Temsilcisi İdris Ali, konuşmasında bir Çin atasözünde "Karanlığa söveceğine bir mum yak" cümlesini hatırlatarak kötülük ve olumsuzluklardan dert yanılacağı yerde herkesin küçük de olsa bir iyilik yapması gerektiğini söyledi. Bu aşure programının barış ve anlaşmaya adım niteliği taşıdığını kaydeden Ali, "Bu akşam ben bu mumu gönlünüzde yaktığınızı umuyorum."diye konuştu.
Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis de, organizatörlere ve şölene desteği olan herkese teşekkürlerini sunarak Kırcaali'deki aşure kutlamasına katılmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Kırcaali'de aşure bayramının anlamlı bir şekilde eda edildiğinin altını çizen Azis, Kırcaali'de her bayramın da farklı yaşandığını vurguladı. Başkan Azis, "Kırcaali'de bayramlar dolu dolu yaşanıyor, çünkü din ve etnik farkı gözetmeksizin herkes tarafından kutlanıyor. Biz bayramları paylaşıyoruz. Bu yüzden Kırcali halkı için tüm bayramlar içten yaşatılıyor. Paylaşmak bizim insanın özünde var, aşure ise bu paylaşımın doruk noktasıdır. Aşure insanlığın ortak değerlerini, sevincin paylaşılmasını simgeliyor." diye konuştu. Metin Hasan önderliğinde "Zeybekler" grubu halk dansı gösterileriyle geceye renk katarken ünlü sanatçı Sunay Çalıkov'un sesinden unutulmayan şarkılar ise geceye damgasını vurdu.
Kırcaali'de Daha önce de Kırcaali Belediyesi halka aşure dağıtmıştı. Aşure ayı vesilesiyle Osmangazi Belediyesi ile Kırcaali Belediyesi'nin birlikte düzenledikleri etkinlikte başkanlar halka kazandan aşure dağıttı. Üçüncü kez düzenlenen ortak programda aşure Türkiye'den gelen aşçı tarafından yapıldı.


DİĞER HABERLER