ATAKA Partisinden 3 milletvekili istifa ettiPerşembe, 26 Mayıs 2011

ATAKA Partisinden 3 milletvekili istifa ettiBulgaristan Parlamentosu'nda grubu olan aşırı milliyetçi ve ırkçı ATAKA Partisinden 3 milletvekili istifa etti. Milletvekillerinin istifası ile 240 sandalyeli parlamentoda 20 kişilik grubu olan ATAKA'nın milletvekili sayısı 17'ye düştü.

Bulgaristan'da Türk ve Müslümanlara karşı hareketleriyle bilinen ATAKA lideri Volen Siderov;un başkent Sofya'da geçen cuma namazını sabote etmek üzere giriştiği eylemlerinden sonra, "tavırlarını daha fazla çekemeyeceklerini" bildiren Valentin Nikolov, Kiril Gumnerov ve Ognayn Peyçev, partiden ve parlamento grubundan ayrıldıklarını duyurdu.

ATAKA'dan istifa eden milletvekilleri, Parlamentoda düzenledikleri ortak basın toplantısında, "Milliyetçilik ve vatanseverlikle kesinlikle alay eden Siderov'un tavrı sabrımızı taşırdı. Kendisi adeta üzerimize bulaşık suyu attı. Bunun farkındayız ve böyle bir davranışa karşı çıkıyoruz. Tavır alarak biz de kendi tepkimizi açık olarak ortaya koyuyoruz'' dedi.

Kiril Gumnerov, "Milliyetçilik ve vatanseverlik ile ilgisi olmayan Siderov'un tavrını anlamlı ve alakalı bulmuyorum" diye konuştu.

''Liderimiz Siderov'un tavrını daha fazla kaldıramayacağız'' diyen Valentin Nikolov ise kendisini "ilkokuldan beri tanıdığını, ancak Bulgaristan'da etnik barışını sabote etmesine izin vermeyeceğini'' söyledi.
Partiden ve ATAKA Parlamento grubunu istifa eden Nikolov, Gumnerov ve Peyçev, bağımsız milletvekili olarak çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdiler.

-"ÜÇÜ BİR ARADA"-

Bu arada, Başbakan Boyko Borisov, ''İki yıldır azınlık hükümetine bugüne dek "koşulsuz destek veren ATAKA Partisinin desteğine daha fazla ihtiyaç duymayız, erken seçime bile gitmeye hazırız" dedi.

Borisov, ATAKA'nın desteğine ''muhtaç olmadığını'' belirterek, ''Yıl sonuna dek yapılacak cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerin yanında gerekirse genel seçim de yapılabilir. Gerekirse üçü bir arada olsun'' diye konuştu.
Bu arada, Cumhuriyet Başsavcılığı Sofya;da Banya Başı Camisi'nin önünde ATAKA taraftarlarının namaz kılan cemaatle kanlı kavgasıyla ilgili soruşturma başlattı. Sofya Şehir Savcısı Nikolay Kokinov, ATAKA'nın etnik ve dini nefret kışkırtma suçunun kanıtlanması durumunda partinin yasa dışı ilan edilmesine ilişkin prosedür başlatılabileceğini söyledi.

Geçen hafta cuma namazı sırasında Sofya'daki Banya Başı Camisi;nin önünde ATAKA taraftarları ile Müslüman cemaati arasında çıkan kanlı kavgada, 10 kişi yaralandı. Olay, ülkedeki siyesi liderler ve vatandaşlar tarafından "toplumsal huzuruna karşı provokasyon" olarak şiddetle kınandı.


DİĞER HABERLER