ATAKA'DAN TÜRKÇE YAYINA YASAKLAMA GİRİŞİMLERİPerşembe, 26 Kasım 2009

ATAKA'DAN TÜRKÇE YAYINA YASAKLAMA GİRİŞİMLERİATAKA, Türkçe haber programının yasaklanması için radyo televizyon yasasında değişiklik öngören bir tasarı hazırladı. ATAKA üyesi 14 milletvekilinin imzasıyla parlamentoya sunulan tasarı, radyo televizyon yasasındaki "Anadili Bulgarca olmayan Bulgaristan vatandaşları için kendi anadillerinde yayın yapılabilir" maddesinin kaldırılmasını öngörüyor.
Tasarı Bulgaristan parlamentosunda kabul edilirse BNT'deki Türkçe haber programı yayından kaldırılacak.

Avrupa Parlamentosu gündemine geldi

ATAKA'nın Türkçe haberlerin yasaklanması için yaptığı girişimler Avrupa Parlamentosu'nun da gündemine geldi.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) üyesi ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Metin Kazak, AP oturumunda bugün yaptığı konuşmada, aşırı milliyetçilerin girişimlerine tepki göstererek, "Türkçe haber programının yasaklanması ülkedeki etnik huzura zarar verir" dedi.
Bulgaristan'daki etnik huzurun Balkanlarda sıklıkla örnek olarak gösterildiğini ifade eden Kazak, "Türkçe haber programı, anadili Türkçe olan en az 60 bin Bulgaristan vatandaşı tarafından izleniyor. Türkçe haberlerin yayından kaldırılması hoşgörü eksikliği ve ayrımcılık olarak yorumlanabilir" diye konuştu.
Metin Kazak, Avrupa Parlamentosu'nun dil çeşitliliğinden sorumlu Avrupa Komiseri Leonard Orban'dan AB'nin anadil kullanımına yönelik teşvik çalışmaları kapsamında Bulgaristan'daki durumu değerlendirmesini istedi.
Leonard Orban da konuyla ilgili açıklamasında, AB'nin ulusal, bölgesel ve azınlık dillerini koruyarak güvence altına aldığını belirterek, "Biz, 'çeşitlilik içinde birlik' prensibini benimsiyoruz. Dillerin siyasi menfaatlerin esiri haline getirilmesine karşıyız" dedi.


DİĞER HABERLER