ATAKA'DAN TÜRKLERE VE MÜSLÜMANLARA ÇİRKİN HAKARETLERPerşembe, 29 Temmuz 2010

ATAKA'DAN TÜRKLERE VE MÜSLÜMANLARA ÇİRKİN HAKARETLERATAKA Partisi'nin Türklere ve Müslümanlara yönelik hareketlerine Yalova da dahil olmak üzere tüm Balkan Göçmenleri dernekleri tepki gösterdi.

Bulgaristan'da aşırı milliyetçi ATAKA Partisi'nin Türklere ve Müslümanlara yönelik hakaretleri sürüyor. Sürekli Türklerin Bulgaristan'dan gitmesi, Bulgaristan Devlet Televizyonu'ndan 15 dakikalık Türkçe haber programlarının kaldırılması ve İslam Dini'ne hakaret yönünde söylemlerde bulunan ATAKA Partisi, Bulgaristan'da Türklerin bulunmasının ve güçlenmesinin, ekonomik yönden yeni bir Osmanlı İmparatorluğu kurulmasına yol açacağını iddia ediyor. Türklere ve İslam'a karşı hakaretlerini sürdüren aşırı Bulgar Milliyetçileri merkezli video paylaşım sitesi vbox.bg'ye yüklenen bir videoda İslam'a, Türklere ve Atatürk'e çok ağır hakaretler ediliyor.

'Medeni dünyanın Türkiye hakkındaki düşüncesi' adlı 4 dakikalık video klipte Kuran'ın 'tuvalet kağıdı', Kabe fotoğrafının altında ise 'Umumi tuvalet - giriş 50 kuruş' yazısı yer alıyor. Ayrıca; Türk Bayrağı'nın üzeri karalanarak 'Dünyanın en çirkin bayrağı' olarak gösteriliyor. Videoda, Atatürk'e de ağır hakaretlerde bulunuluyor. İslam dinine hakaretler içeren videoda Bulgaristan'da üyelerinin çoğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) lideri için ise 'Yeryüzünün en alçak Türkü' deniliyor.
Türk düşmanlıyla bilinen aşırı sağcı Ataka Partisi, Bulgaristan'da izinli olarak belgesel çekimi yapan TRT ekibine de sözlü tacizde bulunup Türk Bayrağı'nı indirmişler ve 'Türkiye AB'den dışarı' sloganları atmışlardı.

ATAKA Partisi üye ve yöneticilerinin bu hareketine, Bulgaristan'da yaşayan Türkler ile Yalova da dahil olmak üzere Türkiye'deki Balkan Göçmenleri Dernekleri tepki gösterdiler. Gösterilen tepkilerde şu görüşler yer aldı; "Avrupa Birliği'ne üye Bulgaristan hükümetinin gizli ortağı konumundaki aşırı sağcı ATAKA Partisi, sözde Bulgaristan vatanseverliği kılıfı altına farklı ırklar ve dinlere saldırmaktan ve onları kışkırtmaktan vazgeçmiyor. Bir ülkenin kutsal simgesi ve değeri olan, uğuruna canların feda edildiği ve kanların akıtıldığı o kutsal emanetlere yapılan bu terbiyesizce hareketleri şiddetle kınıyoruz. Hiç ama hiç bir ülkenin kutsal değerine yapılabilecek bu tür çirkin saldırıları onaylamıyoruz ve her zaman bu tür hareketlerin karşısındayız."


DİĞER HABERLER