AVRO'DAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDİYORPazartesi, 17 Mayıs 2010

AVRO'DAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDİYORBu sabah itibarıyla Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ortak para birimi Avro (Euro), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) para birimi dolar (USD) karşısında son dört yılın en düşük seviyesine ulaştı. 1 dolar 1,2302 avrodan işlem görmekteydi. Bazı AB üyesi ülkelerin aşırı borçlanmasından dolayı, bu durum yatırımcıları tedirgin etmektedir. AB ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) geçen hafta ortaklaşa hazırlamış oldukları 750 milyar avro değerindeki ekonomik krizden kurtulma planı, ne yatırımcıların tedirginliğini giderebildi ne de avronun değer kaybını durdurabildi. Bir de buna, AB'ne üye ülkelerin durma seviyesindeki ekonomik gelişmeyle aşırı bütçe açığı eklenince durum daha da kötüleşecek gibi gözüküyor. Yunanistan iflasın eşiğinde, İspanya, Portekiz, İtalya ve Fransa gibi ülkeler, ekonomik krizle başa çıkabilmek için harcamaları kısıtlayacak tedbirler aldıklarını duyurdular. Birçok ülkedeki bütçe açığı, bu ülkelerin borçlarının yeniden yapılandırılmasını gerektirecektir. Bu yapılandırma, uluslararası borsalarda işlem gören o ülkelere ait tahvillerin değer kaybına yol açacaktır. Almanya ve Fransa gibi büyük ve şimdilik sağlam olan ekonomiler, ellerinde ekonomik açıdan çok daha zayıf olan İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelere ait büyük miktarda tahvil bulundurmaktadır. Oluşacak durumlar, Avrupa'daki bankalara aşırı yük getirecek, ekonomik gelişmeye kısıtlayacak ve belki de küresel biçimde bankacılık sistemine darbe vuracak.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jan-Klod Trüşo'ya (Jean-Claude Trichet) göre Avrupa Ekonomisi, bırakın 2. Dünya Savaşından beri, 1. Dünya Savaşından beri en büyük ekonomik krizini yaşamaktadır. O kadar ki, mevcut pazarların artık sağlıklı işlem yapamayacak seviye geldiğini söyledi.

Avrupa'daki bazı ülkelerin dış borçları (dolar olarak). İrlanda - 2,39 trilyon, İngiltere - 9,26 trilyon, Hollanda - 2.58 trilyon, İsviçre - 1,23 trilyon, Belçika - 1,32 trilyon, Danimarka - 627,6 milyar, İsveç - 916,42 milyar, Avusturya - 869,13 milyar, Fransa - 5,22 trilyon, Portekiz - 538,1 milyar, Finlandiya - 376,8 milyar, Almanya - 5,33 trilyon, İspanya - 2,53 trilyon, Yunanistan - 594,6 milyar, İtalya - 2,71 trilyon, Macaristan - 231,33 milyar, Norveç - 577,8 milyardır.


DİĞER HABERLER