Avrupa Komisyonu, banka krizinden dolayı Bulgaristan'a ceza prosedürü başlattıPerşembe, 25 Eylül 2014

Avrupa Komisyonu, banka krizinden dolayı Bulgaristan'a ceza prosedürü başlattıKorporativ Ticaret Bankası'nda (KTB) yaşanan krizden dolayı Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan'a karşı ceza prosedürü başlattığı bildirildi. Brüksel'e göre aralarında Mevduat Garanti Programı Direktifi de olmak üzere ülkemiz bir sürü AB direktiflerini ihlal etmektedir. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, mevduat sahiplerinin mevduatlarını diledikleri anda çekme hakları olduğu belirtildi.

Brüksel'e göre Mevduat Garanti Programı Direktifi'ni ihlal etmesinden başka Bulgaristan, Avrupa Birliği'nin İşleyişine İlişkin Antlaşması'nda düzenlenmiş sermayenin serbest dolaşımı ilkesine de aykırı davranıp ihlal etmektedir. Açıklamada, "İhlal için ceza prosedürüne başlayarak Komisyon AB üyesi ülkeler tarafından haklara uyulduğunu takip etme yükümlülüğünü yerine getiriyor.

Komisyon, mevduat sahiplerine hakkı olan mevduatlarına hemen erişimi olmasının sağlanmasını bekliyor" diye kaydetti.
Komisyon tarafından ihlal prosedürünün birinci aşaması olan resmi uyarı mektubu gönderildiği ve Bulgaristan'ın bu mektuba cevap vermesinin son süresinin 15 Ekim 2014 tarihi belli oldu.


DİĞER HABERLER