Avrupa Komisyonu'ndan Kırcaalili Eda Mehmedali'ye onur ödülüCuma, 17 Şubat 2017

Avrupa Komisyonu'ndan Kırcaalili Eda Mehmedali'ye onur ödülü Avrupa Birliği'nin (AB) düzenlediği Genç Çevirmenler Yarışması'nın gittikçe popülerliliğinin artması, AB'de var olan kültürel çeşitliliğiyle izah edilebilir. Onuncu kez gerçekleştirilen müsabakaya tüm AB ülkelerinden 700'ün üzerinde okulda eğitim gören 3200 öğrenci katıldı.

Yarışma kapsamında yapılan tercümelerde 152 dil kombinasyonları kullanıldı. Brüksel'e ulaşan tercümeler arasında Bulgaristan'dan 74 öğrencinin yaptıkları tercümeler de bulunuyor. Üç ay süren değerlendirmeler sonucunda Kırcaali Hristo Botev Yabancı Diller Lisesi'nde okuyan Eda Mehmedali'ye Avrupa Birliği Komisyonu tarafından onur ödülü verildi.

Eda Mehmedali, müjdeli habere duygusal tepki vermedi, çünkü birçok yarışmalarda galibiyet elde ettiği için galibiyet hissini biliyor. Eda, Almancadan Bulgarcaya başarılı bir çeviri yapmasını, harfiyen tercüme etmeyerek, özgün metnin anlamını bozmayacak şekilde her şeyden önce metnin okurda uyandırdığı hissiyatı aktarmaya çalışarak tercüme etmekle izah ediyor. Eda'nın ifadelerine göre metnin uyandırdığı tam da bu hissiyatından dolayı elektronik çeviriciler hiçbir zaman insanların yaptığı çevirilerin yerini alamayacak.

İki dilli yaşam ortamında yetişmesi Eda'yı zenginleştiriyor ve yabancı dillere karşı ilgisini uyandırıyor. Öğrenilen her yabancı dil, başka bir dilin öğrenilmesini kolaylaştırıyor ve bu yüzden de İngilizce ve Fransızca dersleri Eda'ya zevk veriyor. Genç yetenek, yabancı dil öğrenmekte zorlanan kişilere şöyle bir tavsiyede bulunuyor: "Bahane aramayı bıraksınlar". Eda, "Yabancı bir dil grubunda yer alan bir dili öğrenmek çağdaş bir eziyet şekli" diye espri yaparak, 3 veya 30 yılda olsun ana dilini bilen herkesin yabancı bir dili de öğrenebileceğini söylüyor.

17 yaşında beş dil bilen Eda, kendisini Brüksel'de çevirmen olarak görüp görmediği sorusuna, "Zevk aldığın bir işin göreve dönüştürülmemesi görüşünde olsam da evet diyorum" diye cevap verdi. Nerede olursa olsun ve ne işle meşgul olursa olsun, görevinin şimdi okuduğu dillerle ilgili olacağını söyleyen Eda, "Kendime karşı talepkar ve hep böyle maksimalist olmaya devam edeceğim" diye kesin konuştu.


DİĞER HABERLER