Avrupa Parlamentosu Seçimlerine DoğruÇarşamba, 23 Nisan 2014

Avrupa Parlamentosu Seçimlerine DoğruParti ve koalisyonların pusula numaraları kurayla belirlendi Bulgarlar, AP'ye yollayacağı 17 milletvekili için 15 parti, 6 koalisyon ve 6 bağımsız adayın yer aldığı 318 isim arasında tercih yapacak Düşük katılımlı olması beklenen seçimlerde Türk ve Müslüman adaylara sınırlı yer verildi.

Bulgaristan'da 25 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili seçimine katılacak 15 parti, 6 koalisyon ve 6 bağımsız adayın kullanacağı pusula numaraları, kura çekilerek belirlendi. Seçimlerde Bulgaristan'ın AP'ye yollayacağı 17 milletvekili belirlenecek.

Seçimde Türk ve Müslümanların oylarına talip olan, iktidar ortağı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), 29 numaralı pusula ile seçim yarışına katılacak. İktidar koalisyonunun diğer üyesi Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 15, parlamentoda ana muhalefet Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) 18 ve parlamentoda temsili olan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA (Atak) partisi 20 numaralı pusula ile seçimde yer alacak. Seçmenler de 30 pusula arasından tercih yapabilecek. Seçim kampanyası 25 Nisan'da başlayacak. Bağımsız 6 adayın dışındaki parti ve koalisyonlar onyedişer kişilik listelerle seçime girecekler.

-Türk ve Müslüman adaylar-

Merkez Seçim Komisyonu'nda çekilen kura sonucu toplam 318 adayın katılacağı seçimde, Türk ve Müslüman kökenli adayların sınırlı katılımı dikkati çekti.

Ülkedeki en büyük siyasi partilerin arasından, sadece üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH, listesinin üst sıralarında Türk ve Müslümanlara yer verdi. Türk ve Müslümanları aday gösteren diğer siyasi parti ve koalisyonlar, bu kişileri, listelerinde seçilemeyecek konumlara yerleştirdi. Türk oylarına talip Hürriyet ve Şeferf Halk Partisi'nin (HŞHP) lideri Korman İsmailov, partisinin katıldığı, yeni kurulan Reformcu Blok (RB) koalisyonunda 4'üncü sıradan aday gösterildi. Eski HÖH üyesi İsmailov'un partisi, son parlamento seçiminde barajı geçememişti.

Ana muhalefet GERB partisi de AP için Türk ve Müslümanlara da seçilme fırsatı yaratacağını bildirmiş olmasına rağmen, aday listesinde Asim Ademov ve Selime Kırcalieva'yı seçilme şansı düşük olan 8'inci ve 15'inci sıraya yerleştirdi.

-Kampanya başındaki genel durum-

Ülkede hükümet, parlamento ve tüm siyasi sisteme karşı 300 günü aşkın süren kitle protestoları ortamında siyasi güçler, kendi geleceğini kurtarmak adına AP seçimi arifesinde halka popülist mesajlar vermeye devam ediyor.

Listesinin ilk sırada yer alan BSP lideri Sergey Stanişev, kampanya başlamadan önce, seçilse bile AP'ye gitmeyeceğini bildirerek, seçmenini hayal kırıklığına uğratmıştı. Kamuoyu araştırmalarınca parlamentoya bir daha girme şansına sahip olmayan parti olarak gösterilen ATAKA'nın lideri Volen Siderov de birinci sıradan aday olduğu listesinde tüm parti yönetimine yer ayırdı. Bulgaristan'ın AB üyeliğinin düşmanı olarak kendini tanımlayan Siderov, AP milletvekili olarak seçilmesi durumunda tüm eleştirilerini Brüksel'in yüzüne söylemek istediğini bildirmişti.

Seçim kampanyası başlamadan önce siyasi parti ve koalisyonlar, ülkede otorite kaybeden devlet kurumlarının reytingini yükseltebilmek üzere, AP'ye aday listelerinde ağırlıklı olarak saygın bilir kişilerin isimlerine öncelik verilmesinden söz etmişti. Oysa tüm listelerde, AP'ye girme şansı yüksek olan üst sıralara parti liderleri yerleştirildi.

Bulgaristan'ın halen Avrupa Birliği'nin en yoksul üyesi olması nedeniyle halkın tüm siyasi örgütlere karşı süren tepkisi yüzünden seçimdeki katılımının düşük olması bekleniyor.

Oy kullanımı mecburi olmadığı ülkede yapılan son kamuoyu araştırmaları, Bulgaristan'ın AP'deki 17 koltuğunun, parlamentoda temsili olan BSP, GERB, HÖH ile ATAKA partisi arasında paylaşılacağını, kalan üç milletvekilliği için diğer parti ve koalisyonların mücadele vereceklerini gösteriyor.


DİĞER HABERLER