Avrupa Parlamentosu’nda Perperikon Antik Kenti ve Kırcaali’yi tanıtan bir sergi açıldıSalı, 06 Haziran 2023

Avrupa Parlamentosu’nda Perperikon Antik Kenti ve Kırcaali’yi tanıtan bir sergi açıldı

“Perperikon, Avrupa Parlamentosu'nun ana girişinden girdi”. Bu sözlerle, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Üyesi İskra Mihaylova, Avrupa Parlamentosu'nun salonlarından birinde Perperikon Arkeolojik Kompleksi ve Kırcaali'den manzaralara adanan bir serginin açılışını gerçekleştirdi.

Etkinliğe, aralarında İlhan Küçük, Alexander Yordanov, Andrey Novakov, Eva Maydel, Sergey Stanişev'in de bulunduğu AP'deki hemen hemen Bulgaristan’ın temsilcileri katılımıyla şereflendirdiler. Açılışa ayrıca Bulgaristan Cumhuriyeti'nin AB Büyükelçisi Rumen Aleksandrov'un yanı sıra Kırcaali’nin kardeş Brüksel'in Saint-Jos-ten-Nood Belediye Başkan Yardımcısı Dora İlunga, Avrupa Nostra Genel Sekreteri Snejka Mihajlovic ve AP'nin Yeni Avrupa Bauhaus Girişimi Raportörü Marcos Ross Sempere de katıldılar.

Mihaylova, “Burada, demokrasi AB’nin kalbinde Kırcaali bölgesinin zengin kültürünü gösteren panoları ve her şeyden önce Kırcaali bölgesi, Bulgar topraklarının bin yıllık tarihinin eşsiz bir anıtı, topraklarımızdaki kültürlerin çeşitliliği ve bin yıllık tarihinin canlı bir kanıtı ve Bulgaristan arkeolojisinin tartışılmaz bir fethi olan olağanüstü Perperikon'un maketini görmek her Bulgar için bir gururdur” dedi. AP Üyesi, Bulgaristan'ın zengin kültürel ve tarihi mirasa sahip bir ülke olduğunu, kültürel miras anıtlarının sayısı ve önemi bakımından Avrupa'da üçüncü olduğunu ve Bulgar arkeologların geçmiş çağlara ve binyıllara ait yeni ve yeni hazineler ortaya çıkardığını vurguladı.

Mihaylova, “Bulgar müzeleri ve kütüphaneleri, dünya çapında önem taşıyan ve Avrupa kültürü için büyük değer taşıyan eşsiz sergiler ve yazılı anıtlar saklar. Bulgar şehirleri, kültürel mirası Bulgaristan vatandaşlarının günlük yaşamına giderek daha fazla entegre ediyor. Kırcaali de bu şehirlerden biridir. Kırcaali de bu şehirlerden biridir. Bugünkü sergi, hem arkeolojik ve kültürel mirasın zenginliğini hem de şehrin ve belediyenin, vatandaşları için güzel ve sürdürülebilir bir çevre yaratarak onu koruma, sunma ve gelecek nesillere aktarma azmini gösteriyor” dedi ve serginin yeni Avrupa Bauhaus Girişimi’nin modern Avrupa'ya sağladığı olanaklarla ilişkilendirilmesinin tesadüf olmadığını da sözlerine ekledi.

AP Üyesi, “Tam olarak Bulgaristan'daki Kırcaali bölgesi ve tam olarak eşsiz benzersiz Perperikon, yerel yönetimin modern yaklaşımıyla birlikte kültürel mirasın ve zengin maneviyatın modern Avrupa sürdürülebilir toplumuna entegrasyonunun olumlu örneklerinden biri haline gelebilir” dedi.

Sergi kapsamında hem Perperikon'un 2000 yıldan fazla bir süre önce nasıl göründüğünü gösteren dört metrelik maketi, hem de Kırcaali'de ibadet yerleri, binalar ve doğal anıtlar gibi mimari objelerin fotoğraflarından oluşan bir sergi de yer aldı. Etkinlik, Burgaz'daki müzik okulunun öğrencilerinin seslendirdiği şarkıyla başladı. Sergi açılış töreninde Bulgaristan tarafından Burgaz Bölge Valisi Prof. Dr. Mariya Neykova, Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü, Belediye Genel Sekreteri Sebahatin Riza, Belediye Meclis Başkanı Müh. Hüseyin Ahmet, Meclis’teki tüm gruplardan Meclis üyeleri, Bölge Tarih Müzesi Müdürü Daniela Kocamanova da hazır bulundular.

Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Azis, yaptığı konuşmada, “Avrupa Parlamentosu'nda Perperikon Antik Kenti’nin maketiyle planlanan bu serginin 10 yıl sonra da olsa gerçekleşmesine seviniyorum. Avrupa'nın kalbinde, kültürel ve tarihi mirasımız özgüven ve gururla sunuluyor” diye kaydetti. Belediye Başkanı’nın ifadesine göre, 10 yıl önce değil de bugün sunulan serginin bir özelliği daha var ve yeni Avrupa felsefesi çerçevesindedir. Doç. Dr. Azis, “10 yıl önce olsaydı bu sergi sadece bu maket ve Kırcaali'den bu fotoğraflarla olacaktı. Ama şu anda Burgaz Bölge Valisi Prof. Dr. Mariya Neykova, Burgaz Serbest Üniversitesi'nin bir temsilcisi olarak bizimle birlikte olması kültürel ve tarihi mirasımız için yeni Avrupa Bauhaus'unun tüm kriterlerini karşıladığımız anlamına gelir” diye vurguladı.

Avrupa Parlamentosu'ndaki Bulgaristan temsilcilere katılımlarından dolayı teşekkür eden Belediye Başkanı, “Onların burada bizimle birlikte olmaları, bu birlikteliğin kültürel ve tarihi mirasımızın, ana vatanımızı temsil etmekten gurur ve özgüven duymamızı sağlayan Bulgaristan'ın AB'deki kartviziti olduğunu gösteriyor” dedi.

Etkinliğe 20 yılı aşkın süredir Perperikon'da yapılan arkeolojik kazı ve araştırmaları yöneten arkeolog Prof. Dr. Nikolay Ovçarov da katıldı. Bilim insanı, yaptığı konuşmada, “Kültürel mirasın korunması ve kültür turizmi ürünü haline getirilmesi son yıllarda benim için önemli bir görev oldu ve bence bu çok büyük bir adımdır” dedi. Prof. Dr. Ovçarov, Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Azis’e kültürel miras yönünde destek için teşekkür ederek, kendisiyle 20 yıl ve üzeri süredir birlikte çalıştıklarını vurguladı. Perperikon ile ilgili hayata geçirilen projeler kapsamında AB tarafından 20 milyon levadan fazla mali destek sağlandığını belirten bilim insanı, Perperikon Antik Kenti’nin bulunduğu tepenin eteklerinde Turizm Danışma Merkezi’nin 2-3 ay içinde hazır olacağını ve maketin salonlarından birine yerleştirileceğini sözlerine ekledi. Ünlü arkeolog, “Avrupa'da en çok anıta sahip üç ülke arasındayız, diğer ikisi Yunanistan ve İtalya. Diğer iki ülke gibi olalım” dedi.


DİĞER HABERLER