Aydınlı İşadamlarından Bulgaristan ÇıkarmasıPerşembe, 26 Nisan 2012

Aydınlı İşadamlarından Bulgaristan ÇıkarmasıAydın Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD)'nin 20 üyesi, Bulgaristan'ın Sofya ve Burgaz şehirlerine 20-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Yatırım Heyeti Programı'ndan anlaşmalarla döndü. Sofya'daki ticaret forumuna Avrupa Parlamentosu Milletvekili Metin Kazak, Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Stoyan Stalev, Bulgaristan Türkiye Ticari Ataşesi Ertan Demiray, Türk ve Bulgar 200 işadamı katıldı.

Dünyanın farklı coğrafyalarına organizasyon düzenlediklerini ifade eden ASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Semih Menzilci, "Dünyanın neresinde ticaret varsa oraya gitmeye ve Aydınlı işadamlarının ufkunu açmaya hazırız." dedi. ASİAD olarak yurtdışı bağlantılarını çok önemsediklerini bunun için üyeleriyle sürekli yurtdışı fuar ve iş görüşmelerine gittiklerini belirten Menzilci, "Avrupa Birliği'nin en genç üyesi Bulgaristan'a gittik. Türk müteşebbisi olarak dünyanın hangi ülkesinde ticaret var ise oraya gitmeyi ve ürünlerimizi pazarlamayı, karşılıklı alışverişi geliştirmeyi hedefliyoruz. Ancak bu sayede, 2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Bulgaristan'ın Sofya ve Burgaz şehirlerine düzenlediğimiz bu gezide birçok işadamı arkadaşım, anlaşmalar ve ön görüşmeler yaptı. Bulgaristan'ın komşumuz olması, lojistik anlamda maliyeti düşürecektir. Avrupa Birliği ülkelerine giriş noktasında olması ve Gümrük Birliği, AB ülkelerine ihracat hacmimizi attıracaktır. Makine imalatından tarım ekipmanları, gıda ürünleri, inşaat ve yapı malzemelerine kadar geziye katılan üyelerimiz, olumlu görüşmeler ve bağlantılar yaptı." dedi.

Forumda konuşma yapan AB Parlamentosu Milletvekili Metin Kazak ise, "Bulgaristan, yakın coğrafyada bir pazar. AB üyesi olduktan sonra almış olduğu fonlarla ekonomik olarak yeni gelişmeye başlıyor ve birçok fırsatı bünyesinde barındırıyor. Burada devlet, ekonominin kalkınması ve gelişmesi için birçok kolaylık sağlıyor. İki ülke arasında yapılacak ticaretin, her geçen gün daha verimli ve yükselen bir ivme,le devam edeceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Stoyan Stalev da, "2007 yılından itibaren Bulgaristan'ın AB üyeliği ve Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği'ne dahil olması, bu nedenle ikili ticarette gümrük vergilerinin sıfırlanması, kurumlar ve gelir vergisi oranlarının yüzde 10'a düşmesi gibi gelişmelerle Bulgaristan'ı Türk yatırımcılarının gözünde cazip kılan özellikler daha da artmıştır. Ben bu gelişinizi ekonomik olarak çok önemsiyor ve olumlu sonuçlar çıkacağını ümit ediyorum. Bu geliş gidişlerin artması, beraberinde ticaret hacminin genişlemesine neden olacaktır." dedi.


DİĞER HABERLER