Azerbaycan Büyükelçisi Hüseynov, Kırcaali Belediyesinin konuğu olduCuma, 28 Ocak 2022

Azerbaycan Büyükelçisi Hüseynov, Kırcaali Belediyesinin konuğu oldu

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis ve Belediye Meclis Başkanı Müh. Hüseyin Ahmet dün (27.01.2022) Azerbaycan Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Ekselansları Hüseyn Hüseynov ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirdiler. Görüşmeye Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü de katıldı.

Görüşmede kültür, eğitim ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda ortaklık fırsatları tartışıldı. Belediye Başkanı, konuğu Doğu Rodoplar’ın zengin kültürel ve tarihi mirası, ilçenin ekonomik profili ve bölgedeki yatırımlar hakkında bilgilendirdi.

Dr. Müh. Azis, 2019'da Kırcaali Belediyesi ve Azerbaycan Büyükelçiliğinin Kırcaali'de Nevruz Bayramı kutlaması düzenlediğini, kültür ve eğitim alanında diğer ortak girişimlerin de hayata geçirildiğini anımsattı. Belediye Başkanı, “Kırcaali'de farklı etnik kökene ve dinlere mensup insanlar yaşamakta, ilişkiler hoşgörü ve diğerine saygı temelinde inşa edilmektedir. Nevruz Bayramı bu yüzden Kırcaali'de doğal olarak yerini buldu” diye vurguladı.

Hüseyn Hüseynov, 2022'nin Bulgaristan ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümü olduğunu söyledi. Yıl dönümünün, Bakü'de çeşitli kültürel etkinliklerle kutlanacağını ve Bulgar girişimciler ticaret fuarlarına katılmak üzere orasını ziyaret edeceklerini kaydeden Büyükelçi, Azerbaycan'ın başkenti yakınlarında Bulgar üreticilerin ürünlerini tanıtmalarına bir şans verebilecek bir Serbest Ekonomik Bölge kurulduğunu ve oradan Orta Asya pazarlarına yol bulabileceklerini hatırlattı.

Toplantıda ayrıca ikili temasların genişletilmesi ve ortak projelerin uygulanması, Kırcaali Belediyesi ile bir Azerbaycan Belediyesi arasında kardeşlik ilişkileri kurulması, Kırcaali ve Bakü'deki okullar arasında dostane ilişkiler kurulması vb. ortak girişim fırsatları tartışıldı.

Diplomat, mart ayında Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu ekibinin Azerbaycan Büyükelçiliğinin desteğiyle Sofya'da Arşin Mal Alan operetini sahneleyeceğine dikkat çekti. Arşin Mal Alan opereti, Azerbaycan Kültür Bakanlığının desteğiyle yerel tiyatro tarafından sahneye konulan Doğu-Müslüman dünyasının ilk operasını kuran Üzeyir Hacıbeyli'nin klasik müzikal komedisidir.

Görüşmenin ardından Büyükelçi Hüseynov ve Dr. Müh. Azis, Kırcaali yakınlarındaki Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki doğal gaz boru hattı bağlantısının güzergahını ziyaret ettiler.

Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki gaz bağlantı hattı, 150 km'si Bulgaristan topraklarında olmak üzere 182 km uzunluğundadır. Yunanistan’ın Gümülcine şehrinden başlayan doğal gaz hattı, Stara Zagora (Eski Zağra) şehri yakınlarında Bulgaristan’ın gaz iletim sistemine bağlanmaktadır.

Bulgaristan’ın Azerbaycan ile mutabık kalınan doğal gaz miktarını tedarik edebilmesi için Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz boru bağlantı hattının 1 Temmuz'a kadar devreye alınması bekleniyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER