Azerbaycan Büyükelçisi Nargiz Gurbanova'dan Kırcaali Haber gazetesine nezaket ziyaretiCuma, 31 Mart 2017

Azerbaycan Büyükelçisi Nargiz Gurbanova'dan Kırcaali Haber gazetesine nezaket ziyaretiBugün Kırcaali'yi ziyaret eden Azerbaycan'ın Sofya Büyükelçisi Nargiz Gurbanova, Kırcaali Haber Gazetesine nezaket ziyaretinde bulundu. Gazetenin ofisinde gerçekleşen görüşmede Kırcaali Haber Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmet, gazetenin site editörü ve muhabir Nilgün Ahmet ve muhabir Resmiye Mümün yer aldılar.

Büyükelçi'nin gazeteye ziyaretinden dolayı onur duyduklarını ifade eden Müzekki Ahmet, konuğuna gazete hakkında bilgi verdi, Bulgaristan'da Türkçe gazete çıkarmanın zor olduğunu belirtti. 31 Mart 1918 tarihinde Azerbaycan topraklarında Ermeniler tarafından gerçekleştirilen soykırım şehitlerini rahmetle anmayı unutmayan Ahmet, Azerbaycan ve Türkiye'nin iki devlet bir millet olduğunu dile getirdi. Rahmetli Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Türk dünyası açısından önemli çalışmalarda bulunduğunu kaydeden gazete sahibi, kendisini de rahmetle andığını söyledi.

Bir yıldır Sofya'da görevde bulunduğunu belirten Gurbanova, Kırcaali'yi ilk kez ziyaret ettiğini ifade etti. Bulgaristan'da Yahudilerin Nazi soykırımından kurtarılmasının 74. yılı ve Hoşgörü ve Etnik Azınlıklar Arası Destek Günü münasebetiyle düzenlenen foruma katılmak için şehri ziyaret ettiğini aktaran Azerbaycan Büyükelçisi, "Biz hoşgörüye çok önem veriyoruz. Bizde sadece devlet siyaseti değil, hoşgörü bir hayat tarzı" dedi. Azerbaycan hakkında genel bilgiler veren Büyükelçi, tüm devlet törenlerinde Müslüman topluluğundan başka Ortodoks Hıristiyan ve Yahudi topluluklarının da temsilcilerinin hazır bulunduğunu aktardı. Azerbaycan din adamlarının katılımıyla Bulgaristan'da bir konferans düzenleme fikri olduğunu söyledi.

Bugünkü tarihin 31 Mart 1918 tarihinde Ermenilerin Bolşeviklerle birleşerek, hâlâ bağımsızlığını kazanamamış Azerbaycan`da Türk-Müslüman halka, hattâ Yahudi azınlığa karşı yaptığı soykırımı anma günü olduğunu kaydeden Azerbaycan Büyükelçisi, 1918`in 31 Mart günü de dahil tam beş gün içinde Ermeniler Bakü merkezli Azerbaycan topraklarında kadın, yaşlı, çoluk, çocuk demeden herkesi yakıp yıktıklarını belirtti. 99 yıl önce yaşanan o acı olayları anlattı. Azerbaycan ve Bulgaristan arasındaki ilişkilere de değinen Büyükelçi, Kırcaali ile ileride ortak projeler gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini dile getirdi. İki ülke arasında sivil toplum kuruluşlarının aracılığıyla çeşitli alanlarda işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Görüşmenin sonunda Büyükelçi, Müzekki Ahmet'e anmalık hediyeler sundu.

Daha sonra Azerbaycan Büyükelçisi, şu anda Kırcaali Tarih Müzesi binası olarak kullanılan eski medreseyi ve ardından Kırcaali Bölge Müftülüğü'nü ziyaret etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER