BAHAD göçmenlerin Bulgaristan'da bıraktıkları gayrimenkullerin tespitini yapıyorCuma, 18 Şubat 2011

BAHAD göçmenlerin Bulgaristan'da bıraktıkları gayrimenkullerin tespitini yapıyorMerkezi Bursa'da bulunan "Balkanlarda Adalet, Haklar, Kültür ve Dayanışma Derneği"nin (BAHAD) Genel Başkanı Eşref Kahraman, "Türkiye'ye göç eden soydaşların, Bulgaristan'da bıraktıkları gayrimenkullerin tespiti ve kayıt altına alınması için bu yılın sonuna kadar başvurularını yapmaları bir zorunluluktur" dedi.

Kahraman, Kırklareli Dostlukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, derneği, Türkiye'ye zorunlu veya herhangi bir sebeple gelen soydaşların Bulgaristan'da bıraktıkları gayrimenkul, sigortalılık veya buna benzer haklarını almaları için kurduklarını söyledi.

Bir süreden bu yana, Dışişleri Bakanlığının eş güdümünde, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve BAHAD iş birliğiyle, 1908 yılından itibaren Bulgaristan'dan Türkiye'ye göçlerden dolayı yaşanan taşınmazlarla ilgili sorunlar konusunda çalışma yürüttüklerini ifade eden Kahraman, şöyle devam etti:

"Dışişleri Bakanlığımız, 2009 yılının Mart ayında bizleri Ankara'ya davet etti ve burada bize önemli bir görev verdi. 1908 yılından bu yana Bulgaristan'dan çeşitli nedenlerle ana vatan Türkiye'ye göç eden insanlarımızın Bulgaristan'da bırakmış oldukları mal varlıklarını kayıt altına almamız istendi. Biz de soydaşlarımızın mal varlıklarını almaları konusunda başvurularını yapmaları için illerde bilgiler veriyoruz. Türkiye'ye göç eden soydaşların, Bulgaristan'da bıraktıkları gayrimenkullerin tespiti ve kayıt altına alınması için bu yılın sonuna kadar başvurularını yapmaları bir zorunluluktur.

Bugüne kadar Trakya bölgesi hariç Türkiye genelinde derneğimize 3 bin 500 civarında başvuru yapıldı. Ne hikmetse eski göçmenlerin yoğunlukla yaşadığı Trakya bölgesinden başvuru olmadı. Öncelikle Edirne ve Kırklareli'deki soydaşlarımızın bu konuya önem vermelerini istiyoruz."

Derneğin Dış İlişkiler Sorumlusu Şükrü Altay da soydaşların Bulgaristan'daki mal varlıklarının tespitinin yanı sıra, Belene mağdurlarıyla ilgili de çalışma yürüttüklerini bildirdi.


DİĞER HABERLER