Bakan Dimov'dan Zvinitsa köyündeki pestisit deposunun ortadan kaldırılması talep edildiPerşembe, 19 Aralık 2019

Bakan Dimov'dan Zvinitsa köyündeki pestisit deposunun ortadan kaldırılması talep edildi Kırcaali Belediyesi temsilcileri dün Zvinitsa (Bocuklu) köyü sakinlerinin köydeki pestisit deposunun ortadan kaldırılması konusunda ısrar etmelerinden dolayı Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov ile görüştüler. Köy sakinleri, yıllardır ısrarla Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis' ten pestisit deposunun ortadan kaldırılmasını talep ettiler. Çevre ve Su Bakanı Dimov ile bakanlıkta yapılan görüşmede Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Latif Rasim, Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Katya Mitovska, Belediye Çevre Koruma Daire Başkanı Veselina Tançeva, Kırcaali Bölgesi milletvekilleri Adlen Şefket ve Erol Mehmet, Zvinitsa Köyü Muhtarı Niyazi Veli ve köy sakinlerinden Ali Hasan ve Azize Mümün hazır bulundular.

Zvinitsa köyü sakinleri, Bakandan son yıllarda köyde yaşanan tüm hastalıkların ve ölüm vakalarına neden olan köyde depolanan pestisitleri ortadan kaldırmak için güçlü önlemler alınmasını talep ettiler. 1985 yılında inşa edilen depoya 2001 yılında ilave miktarda böcek ilacı bırakılmıştır ve halihazırda toplam olarak depolanan miktar 105 tondur.

Kırcaali ilçesinin sınırları içerisinde 2 tane daha tarım ilacı deposu var. Birisi şehirde, diğeri Rani List (Işıklar) köyünde bulunuyor.

Görüşmede bu yıl 7 Aralık'ta Bulgaristan-İsviçre İşbirliği Programı kapsamında finanse edilen 4 bin ton atıkların ülkeden ihraç edilip bertaraf edildiği bir projenin tamamladığı anlaşıldı.

2020 yılında Çevre Koruma Faaliyetlerini Yönetim Kuruluşu (PUDOOS) tarafından projelere yönelik pestisit sorununu çözmek için ilave olarak 5 milyon leva finansman öngörülmüştür. Önceden hazırlanmış pestisit depoları listesinde Zvinitsa köyündeki pestisit deposu da yer alıyor.

Görüşmede Kırcaali ilçesinin sınırları içerisinde bulunan pestisit depolarının ne zaman ortadan kaldırılacağı anlaşılmadı. Güncel bir konu olarak Ulusal Meclisi'ne soru önergesi verilecek, milletvekilleri bundan başka sürecin gelişimini takip etmeyi taahhüt ettiler. 2020 Ocak ayının sonunda işletilecek ve ortadan kaldırılacak depoların nihai listesinin duyurulması bekleniyor. Toplantıda hazır bulunan Kırcaali Belediyesi'nin temsilcileri, Zvinitsa'daki depo listede yer bulamazsa, sorunu çözmek için tekrara harekete geçmeye hazır olduklarını belirttiler.


DİĞER HABERLER