Bakan Egemen Bağış'a Kırcaali'de büyük ilgiCuma, 29 Haziran 2012

Bakan Egemen Bağış'a Kırcaali'de büyük ilgi  Dün Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile yaptığı görüşmeden sonra Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış bugün Kırcaali'yi resmî ziyarette bulundu. Bakan, beraberinde Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ile T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen olmak üzere ilk önce Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova'yı ziyaret ettiler. Basına kapalı geçen görüşmenin ardından Valilik çıkışında gazeteciler önünde Bulgaristan'ın, Türkiye'nin dostu ve müttefiki olduğunu ifade eden Bağış "Kırcaali'de olmaktan çok mutluyum. İki ülke arasındaki, ticaret hacmi her geçen gün artıyor. Bu artan ekonomik gelişmeden Kırcaali'nin de payını alması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu doğalgazı Türkiye, Bulgaristan sınırına getireceğinin garantisini verdi. Kırcaali bölgesinde bu gelişme doğrultusunda payını alacak. Bulgaristan yakın zamanda Türkiye ile canlı hayvan ihracatına başlayacak. Bu da bölgedeki insanların yaşamına ekonomik anlamda katkı sağlayacak" dedi.

Eşi Beyhan Bağış'ın ailesinin Bulgaristan'dan Bursa'ya göç ettiğini belirten Bağış, "Doğu Rodoplarda yeni iş yerleri açmayı umuyoruz. Bu iş yerlerin bir bölümü Bulgaristan'a doğal gaz iletimine dair yapılan anlaşmalarla ilişkilidir. Bugün güzel bir gün geçireceğimi hissediyorum, misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ederim" diye kaydetti. Sayın Bağış, "İki devlet arasındaki ilişkiler yükseltici yönde gelişmektedir. Bunun için iki devletin Başbakanları Boyko Borisov ile Recep Tayyip Erdoğan arasında olan dostluk yardımcı oluyor. Biz de Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile dostuz" diye sözlerine ekledi. Egemen Bağış, Kırcaalilere Türkiye'ye AB üyeliği yolunda verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini sundu.

Vali Tauşanova, "Ön tarihi olduğu ortaya çıkan temaslar kurduğumuz çok faydalı bir görüşmemiz oldu. Bölgede yatırımların ve ekonominin gelişimi yönünde ortak projeler için aynı fikirler paylaşıyoruz" diye yorum yaptı. Bağış da kendi tarafından görüşmenin çok faydalı olduğunu söyledi ve misafirperverlikleri için teşekkür etti.

Bağış, Türk vatandaşlarının vize sorunu ile ilgili soruya karşılık şunları kaydetti:"Bizim amacımız ve bütün çabalarımız sadece Bulgaristan'a değil bütün AB ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarının vizesiz gidebilmesini sağlamak. AB nezdindeki bu mücadelemizde en büyük desteği de yine Bulgaristan'dan alıyoruz."

Başkan Azis, Egemen Bağış'ı Belediye'nin girişinde sıcak bir karşılama yaptı ve fuayedeki Arpezos Park projesinin maketini gösterdi. Hasan Azis ile birlikte Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış'ı Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan ve tüm Kırcaali Belediye yönetimi karşıladı. Basına kapalı görüşmenin ardından karşılıklı hediyeler verildi. Hasan Azis değerli konuğuna Doğu Rodoplar'ın değerli taşlarından akik bulunan bir tablo armağan etti. Egemen Bağış ise Başkana bir plaket sundu. Türkiye Bakanı Belediyenin konuk defterine uzun bir mesaj yazdı. Hasan Azis, "Görüşmede olasılı ortak Avrupa projeleri gerçekleştirmemize vurgu yaptık. Bu bağlamda yatırımcılarla görüşmeler yapılmasını planladık" dedi. Başkan, Bakana, Kırcaali'de Bulgarlarla Türklerin hoşgörü içerisinde saygı, sevgi içerisinde yaşadıklarını belirttiğini açıkladı.

Daha sonra heyet Bölge Müftülüğünü ziyaret etti. Egemen Bağış burada Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslâm Şura Başkanı Şabanali Ahmet ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ile görüştü, Bulgaristan'da İslam dini sistemi hakkında bilgi aldı. Müftülük çıkışı heyet Kırca Ali'nin mezarı başında okunan Fatihalardan sonra Merkez Camide cuma namazına katıldı.

Yüzlerce Kırcaalili Türkiye Bakanını görmeye gelmişti. Onların arasında bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi Gençlik Kolları Kırcaali İlçe Teşkilatından bir grup genç ellerinde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük bir pankartı olmak üzere gelmişlerdi. Cami çıkışında Egemen Bağış, Bölge Müftüsüne bir plaket sundu.

Daha sonra heyet Kırcaali'nin yeni modern pazarını gezdi, Egemen Bağış birçok pazarcı ve Kırcaalilerle muhatap oldu. Başkan, konuğu için pazardan bir kavanoz bal aldı.

Bağış, burada yaptığı kısa açıklamada, soydaşlarla böyle rahat bir ortamda bir araya gelebilmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyerek, "Eskiden Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası gibi, soğuk mesajlar gelirdi" diye konuştu.

Kırcaali'deki soydaşların artık AB vatandaşı olduklarını hatırlatan Bağış, soydaşların Türkiye'nin AB yolundaki en büyük destekçileri olduğunu bildirdi.
Bakanın programı Sveti Yoan Predteça Manastır Kompleksini ziyaretle devam etti.

Egemen Bağış'ın Kırcaali'yi ziyareti Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen yerel iktidar, iş adamları ve branş teşkilatları temsilcilerinin katıldığı görüşmeyle sona erdi. Kırcaali'nin büyük ilgi gösterdiği görüşmede Bakan, "Bugün Kırcaali'de bize muazzam bir gün yaşattığınız için önce hepinize teşekkür etmek istiyorum.
Size Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletmek istiyorum. Ayrıca size Türkiye'deki tüm akrabalarınızın ve soydaşlarınızın selamını da getirdim. Kırcaali'nin bir damadı olarak aranızda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum" diye ifade etti.

Bakan Egemen Bağış son aylarda Bulgaristan ile Türkiye arasında gelişen ilişkilere dikkat çekti, dün Sofya'da çok anlamlı bir görüşme olduğunu vurguladı.

Aşırı ırkçı Ataka partisinden Pavel Şopov'un Trakya'dan göç eden Bulgarlar için Türkiye'nin Bulgaristan'a tazminat ödemesi gerektiğini ısrar etmesi üzere Sayın Bağış, „İstediğin 10 milyar dolar Türkiye için para değil. Biz daha geçen hafta İMF'ye 5 milyar dolar borç verdik. Ona buradan bir mesaj göndermek istiyorum. Biz burada parayla ölçülmeyecek 500 yıllık bir medeniyet bırakmışız. O, asıl ondan nasibini almaya baksın!" diye göndermede bulundu.

Türkiye Bakanı, Bulgaristan Türklerinin karanlık dönemine tekrar dönmemesi için Türkiye'nin her zaman yanında olduğunu söyledi. Egemen Bağış, Türkiye'nin AB'ye üye olmasının ekonomisini güçleştireceğini kaydetti. Böylece Bulgaristan'ın da güçlü bir ekonomisi olacağının altını çizdi.

Bulgaristan'da yaşayan soydaşların, vatandaşlıkla bağlı oldukları ülkeye sadakatlerini sürdürmelerini, fakat kendi etnik, kültürel ve dini değerlerine de sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

Vali İvanka Tauşanova, "Bakan Egemen Bağış'ın Kırcaali ziyaret bizim için çok önemli. Birçok konuda uzlaşmaya varıldı. İlişkilerimizi Avrupa Birliği değerleri temeline kurmamız gerektiği hususunda ortak görüşe sahibiz. Bulgaristan'daki Türk toplumunun Türkiye ile olan ilişkilerinde bir köprüdür" dedi.

Burada Hasan Azis tekrar Bakana tüm Kırcaali İli Belediye Başkanları adına "Hoş geldiniz!" diyerek, Egemen Bağış'ın Kırcaali damadı olduğunu göz önünde bulundurarak, "Bizim Türkiye hükümetinde bir temsilcimiz var, fakat biz ondan şu ana kadar hiç faydalanmadık. Onun için gelecek zamanda kaçırdığımız şeyi telafi etmemiz gerekiyor" dedi.

Hasan Azis, tüm Kırcaali İli Belediye Başkanları adına Türkiye Avrupa Birliği Bakanlığından bir uzmanlar ekibini Kırcaali'ye davet ederek, ortak AB projeleri üretilmesini teklif etti.

Hasan Azis tüm yerel iktidar adından Egemen Bağış'a Kırcaali'yi ziyaretinden dolayı, gösterdiği büyük ilgiden dolayı teşekkürlerini arz etti.

Eski Başmüftü ve eski Kırcaali Bölge Müftüsü Fikri Sali, devletin şimdi Bölge Tarih Müzesi binası olan eski medresenin Bulgaristan Müslümanlarına geri vermesi gerektiğini dile getirdi.

Bulgaristan ve Türkiye'de 45 yıl güreş hocalığı yapmış olan Kaloyantsi köyünden Ahmet Hasan, Egemen Bağış'tan Kırcaali bölgesinde sporun geliştirilmesi için yardım istedi.

Daha sonra birçok Kırcaalili, Egemen Bağış ile görüşerek, hatıralık resim çektirdiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER