Bakan Karacova, Krumovgrad'ta altın üretimine izin verdi!Cumartesi, 26 Kasım 2011

Bakan Karacova, Krumovgrad'ta altın üretimine izin verdi!Çevre ve Su Bakanı Nona Karacova, Yüksek Uzmanlar Ekoloji Kurulu tarafından önerilen Krumovgrad dolayında altın üretimi önerisini onaylamıştır. Kendisi bunu Dobrinişte'de yapılan bir seminerde kamuya duyurdu ve Uzamanlar Kurulunun önerisinde tespit edilen eksikliklerden dolayı geri döndürdüğünü hatırlattı. Karacova, verdiği kararın itiraz edilebilineceğini hatırlattı.

Bakan Karacova daha, "Krumovgrad'ta altın elde edilmesi kararı kamu yararına ve büyük anlamı olan bir karar. Bazı prosedürlerin, Plovdiv Su Yönetimi Havzası Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığından alınan verilerle tamamlanması gerekliydi. Sunulan raporu uzman bilgilere de sahi olarak, büyük dikkatle ve en büyük sorumluluğunu alarak okudum. Kararda su bölgeleri için, insanların sağlığı, çevre ve biyolojik çeşitlilikle ilgili risklerin dikkate alınarak tüm gereken önlemlerin alındığından emin oldum. Artı atık suların, içme suyu kalitesine ulaşmasına kadar ve ek etki olarak, Bulgaristan'da en büyük işsizlik mevcut bölgelerde bir faaliyetin geliştirmesine kadar önlemlerin alındığını gördüm" dedi.

Nona Karacova, "Birkaç yıl önce yatırımcı başka bir teknoloji teklif etmişti. Bölgede insanların endişelerini dikkate alarak, projenin tümü yeniden işlenmiştir ve şimdi daha tehlikesiz bir teknoloji teklif edilmektedir. Bu teknoloji, ekonomik açıdan daha az çıkar, daha az malzeme işlemi öngörmekte, fakat buna karşılık teknoloji olarak insanların sağlığı ve çevre açısından çok daha olumludur" diye vurguladı.


DİĞER HABERLER