Bakan Stoyanov Kırcaali bölgesindeki en büyük şirketi ziyaret ettiÇarşamba, 25 Ocak 2023

Bakan Stoyanov Kırcaali bölgesindeki en büyük şirketi ziyaret etti

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov'un Teklas – Bulgaria EAD’ın yönetimiyle yaptığı görüşmede şirket cirosunun, 2006 yılında Kırcaali'de faaliyetlerine başlamasından bu yana 25 kattan fazla arttığı anlaşıldı. Toplantıda şirketin geliştirme planları ve yöneticilerinin ülkemizde karşılaştıkları sorunlar konuşuldu.

Stoyanov, “Kırcaali ciddi bir ekonomik potansiyele sahip ve sizin ölçeğinizdeki yatırımcılar bunu doğruluyor” dedi. Stoyanov'un ifadesine göre, bölgede devlet katılımıyla bir sanayi bölgesi kurma olanakları halen araştırılmaktadır. Bakan, “Devletin, yatırım ilgisinin ülkenin bu bölgesine yönlendirilmesi sürecinde çok daha aktif bir şekilde yer alabileceğine inanıyoruz” diye ekledi.

Teklas'ın Çin, Meksika, ABD, Sırbistan ve Türkiye'de üretim üslerine sahip, ancak üretim hacimlerinin %50'den fazlasını oluşturan ürünler Bulgaristan'daki üç işletmede üretiliyor. Bunların en büyüğü Kırcaali'de bulunuyor. Fabrika, 2500'den fazla kişiye istihdam sağlıyor ve personel sıkıntısı şirketi bölgede 50 km'den fazla bir yarıçap içinde insanları işe almaya ve taşımaya zorladı.

Şirketin üretiminin tamamı ihracata yöneliktir. Müşterileri arasında Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen, Volvo vb. otomotiv devleri bulunuyor. Birkaç yıldır işletme, Tesla dahil olmak üzere hem hibrit hem de elektrikli otomobiller için de bileşenler üretiyor ve halihazırda üretimin yaklaşık %20'si araba markalarının yeni modelleri içindir. Teklas – Bulgaria EAD’ın ekonomik döngülerden bağımsız olarak her yıl cirosunu istikrarlı bir şekilde artıran birkaç şirket arasında olmasının nedeni de faaliyetini sürekli genişletmesidir. Şirket ayrıca Kırcaali'de 70 yüksek kalifiye uzmanın çalıştığı, malzemeleri ve bitmiş ürünleri test etmek için kendi Araştırma ve Geliştirme Merkezi’ni de açtı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER