BAKAN PLUGÇİEVA KIRCAALİ'Yİ ZİYARET ETTİSalı, 14 Nisan 2009

BAKAN PLUGÇİEVA KIRCAALİ'Yİ ZİYARET ETTİDün Başbakan Yardımcısı Meglena Plugçieva Kırcaali'ye bir günlük ziyarete geldi. Saat 11.00'e az kala Bakan Plugçieva, Vali Müh. Angel Kocamanov ve Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis tarafından karşılandı. Bölge Kalkındırma ve Bayındırlık Bakanı Yardımcısı Müh. Dimço Mihalevski ve Operatif Programları Yönetim Kurulu başkanları ile birlikte üçlü yaklaşık bir saat süren görüşme gerçekleştirdi.
Ziyaret esnasında Avrupa Fonları Yönetimi Bakanı Meglena Plugçieva, Avrupa programları tarafından gerçekleştirilen Kırcaali Belediyesi'nin üç projesini ziyaret etti. İlk ziyaret edilen yer şu anda gerçekleştirilen Povet-Pançevo yolu tamir çalışmalarıydı. Proje OPRÇR-2009-2013 "Belediye Yollarını Tamir Ederek Bölge Gelişimini Destekleme" finans şemasındandır. Bu proje sayesinde Kırcaali Belediyesinde 4 yol kesiminin tamiri gerçekleştiriliyor. Bunlardan biri 3.5 kilometrelik Povet-Pançevo yoludur.
SAPARD Programı tarafından gerçekleştirilen "Üreticiler Pazarı" AŞ Bakan Plugçieva'nın ziyaret ettiği ikinci yer oldu. Bakan Plugçieva sebze ve meyve üreticileri ve satıcılarıyla konuştu, depoları gezdi, meyve ve patates paketleme makinesinin bulunduğu merkezi gezdi, birkaç ay içerisinde yapılacaklara büyük ilgi duydu.
Gezi "Veselçane" Mahallesi yakınındaki köprüde Arda Nehrinin düzeltme çalışmalarını ziyaretle sona erdi. Bölge Kalkındırma ve Bayındırlık Bakanı yardımcısı Müh. Dimço Mihalevski: "Çok çalışılıyor ve sadece Kırcaali için değil, tüm ülke genelinde bu büyük su kanalı bu yıl Haziran ayında sona ereceği kanısındayız."dedi.
Yapılan geziden sonra Bakan Plugçieva medya temsilcileriyle de görüştü. Sayın Plugçieva ziyaretinin gelişi güzel değil, Avrupa Programları projelerini gerçekleştiren illerini denetim programında yer aldığını bildirdi. Başbakan Yardımcısı, vali ve belediye başkanı ile birkaç proje üzerine konuştuklarını bildirdi. Bu projelerden biri Kırcaali-Podkova projesidir. Sayın Bakan, bu projenin söylentilere rağmen gerçekleştirileceğini bildirdi. Teknik projenin 20-25 Mayıs'a kadar güncelleştirilmesi ön görülüyor. Bununla ilgili de Avrupa Fonları Yönetimi Bakanı, NAPİ'nin yöneticilerine 20 Nisan'a kadar Kırcaali valiliği ve belediye ekipleriyle projeyle ilgili tüm sorunları açıklamak için görüşme düzenlemelerini önerdi. Bu iş görüşmesinde tüm tarihlerin açıklanması ve anlaşma imzalanması gerekiyor. Bakan Plugçieva, projenin hazırlanması, Haziran ayı sonunda ise başvuru formu doldurulması gerektiğini söyledi.
Sayın Plugçieva FAR projelerini gerçekleştiren ülkedeki aktif belediyelerden biri olan Kırcaali'ye iyi not verdi. Başbakan Yardımcısı FAR Programı tarafından finanse edilen projelerin gerçekleştirildiği ve bu hafta program projelerine 100 milyon leva vermek için Bakanlar Kurulu karar alacağını bildirdi.
Başbakan Yardımcısı SAPARD Programı Kırcaali "Üreticiler Pazarı" AŞ projesini de ele aldı. Sayın Plugçieva projenin sona ermesi için SAPARD Ajansı ile görüşmeler düzenlenmesi gerektiğini de söyledi.
Bakan Plugçieva Kırcaali belediyesi ve valiliğine farklı programlara başvuru inisiyatiflerine iyi not verdiç bakan Plugçieva Avrupa paralarının büyük kontrol altında harcanılması çağrısında bulundu.
Bakan Plugçieva: "Hiç kimse kuralları göz ardı edebileceğini düşünmesin, er ya da geç bu denemeler ortaya çıkıyor ve de cezalandırılıyor."dedi.


DİĞER HABERLER