Bakan Şişkov Kırcaali’yi ziyaret ettiPerşembe, 18 Mayıs 2023

Bakan Şişkov Kırcaali’yi ziyaret etti

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı İvan Şişkov, Kırcaali Belediyesi ve şahsen Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis'in daveti üzerine bugün Kırcaali’yi ziyaret etti. Bakan, Gluhar (Sağırlar) köyü otobüs durağı bulunan yol kavşağının güvenliği ile bağlantılı olarak ilgili taraflarla bir çalışma toplantısına katıldı.

Toplantının temel amacı, I-5 ulusal karayolunun belirtilen bölümü için genel bir karara varılması ve yol kullanıcılarının güvenliğini sağlamaya yönelik teknik bir projenin hazırlanması ve uygulanması talimatı verilmesidir.

Toplantıya Karayolları Altyapı Ajansı (APİ), Karayolları Kırcaali İl Müdürlüğü, Trafik Denetleme Genel Müdürlüğü temsilcileri, Kırcaali  Bölge Valisi Daniel Delçev, Su ve Kanalizasyon Hizmetleri (ViK) OOD ile Teklas Bulgaria Şirketi temsilcileri katıldılar.

Görüşmede ulusal karayolu ağının bir parçası olarak Belomorski Bulvarı'nın büyük çaplı onarımı ve Kırcaali Çevre Yolu ile ilgili iki konu daha ele alındı. Görüşmede ele alınan konularla ilgili basın mensuplarına bilgi veren Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis, Bölgesel Kalkınma Bakanlığı (MRRB) yönetimi, APİ, Bölge Valisi ve toplantıdaki tüm katılımcılara çabuklukları ve Kırcaali’nin acil meselelerinin çözümü konusunda koordinasyon ve yardıma hazır oldukları için teşekkür etti.

Dr. Müh. Azis, “Teklas Bulgaria Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ile yapılan toplantıda Gluhar köyü yakınlarındaki kavşak çevresindeki trafiğin yeniden düzenlenmesi ihtiyacı gündeme geldi. O zaman Teklas'ın mevcut trafik organizasyonunu dönel kavşağa dönüştürme talebi için Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı'ndan yardım alınmasına karar verildi” dedi ve sorunun bir çözümü bulunduğunu açıkladı.

Konuyu ayrıntılı olarak yorumlayan Bakan, “Mayıs ayı sonuna kadar dönel kavşak projemiz hazır olacak. 10 gün içinde teknik olarak ne yapmamız gerektiği konusunda netlik kazanmış olacak. Net bir amacımız ve görevimiz var, cevabı Gluhar köyü yakınlarındaki bu dönel kavşak yapımının ne zaman tamamlanacağına netlik kazandıracak” dedi.

Çalışma toplantısında tartışılan diğer konular hakkında da yorum yapan Şişkov’un sözlerinden APİ'de Belomorski Bulvarı’nın onarımına ilişkin bir projenin yanı sıra belediyenin de bulvar boyunca kaldırımların yenilenmesine ilişkin bir projesi olduğu anlaşıldı. Bulvarın altındaki su şebekesinin de yenilendiği belirtildi. Bakan, “Şu anda görevleri dağıttık. VİK, bir buçuk ay içinde yapılması gereken prosedürleri tamamlamalı ve "Su Döngüsü" projesi kapsamında yeni inşa edilen tesisleri işletmeye almalıdır. Bu süre zarfında, belediye ve API'nin olmak üzere iki proje birleştirilip koordine edilmeli ve bir inşaat yapı ruhsatı verilmelidir. Ayrıca bir buçuk ay içerisinde ihale evraklarına ilişkin işlemler tamamlanacak ve yüklenici seçmek üzere ihale ilan edilecek açıklanacak” dedi.

Kırcaali Çevre Yolu projesine gelince Şişkov, bunun APİ tarafından kapsamlı bir inceleme konusu olacağını açıkladı. Bakan, “Maritsa (Meriç) Otoyolu ile Makaza sınır kontrol noktası arasındaki kesimde Kırcaali ile bağlantı ve bölge için çok daha fazlası anlamına gelen bir otoyol inşaatına başlamamızı önermek istiyorum” dedi ve tüm bunlar için çevre etki değerlendirmesi yapılması, güzergâhların seçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Şişkov, “APİ'ye bu yönde çalışmalara başlaması talimatını vereceğim" diye vurguladı.

Basına yapılan açıklamadan sonra Bakan Şişkov, Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis’in eşliğinde Gluhar köyü otobüs durağı yanında dönel kavşağın inşa edileceği yeri ve ayrıca Teklas Bulgaria Şirketi’ne ait fabrikaları da ziyaret etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER