Bakan Stoyanov, Pnevmatika Serta Fabrikası’ın yeni üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdiPerşembe, 26 Ocak 2023

Bakan Stoyanov, Pnevmatika Serta Fabrikası’ın yeni üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, bugün Kırcaali'de Fransız Serta International Holding’e ait Serta Bulgaria AD’ın Pnevmatika Serta Fabrikası’ın 15 milyon leva yatırımla inşa ettiği yeni üretim tesisinin açılış törenine katıldı. Bu, Pnevmatika Serta Fabrikası’nın arka arkaya üçüncü genişletilmesi ve bu yatırımla 100 kişilik yeni istihdam yaratılıyor.

Bakan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Serta Bulgaria AD, Fransa ile Bulgaristan arasındaki ekonomik ilişkilerindeki birçok olumlu örnekten biridir. Yirmi yıl içinde bu işletme sektörün en büyük ikinci şirketi haline geldi ve bugün 700 kişiye istihdam sağlıyor” diye kaydetti. Stoyanov, “Bu yatırımın gerçekleşmesi, şirketin kalkınma planlarının Bulgaristan ve Kırcaali bölgesi ile ilgili olduğunun en kesin kanıtıdır” dedi.

Şirket çalışanlarını özel olarak tebrik eden Bakanın ifadesine göre, fabrikanın başarısının temelinde günlük çalışmalar yatmaktadır. Stoyanov, “Bulgaristan’da elde edilen bilgi ve becerilerle burada üretim yapılmakta olup, Avrupa Birliği'ne üye (AB) birçok ülkenin yanı sıra ABD, Brezilya, Arjantin ve Çin'e ihraç edilmektedir” diye ekledi.

Bakan, “2022'de Bulgaristan'ın gayri safi yurt içi hasılasındaki büyüme, temel olarak Bulgar endüstrisinin gayri safi katma değer içerisindeki payı yıllık bazda %17'den fazla artmasından kaynaklanmaktadır. Sanayi sektörünün toplam katma değeri 11 milyar levanın üzerinde olup üretimin çoğu ihracata yöneliktir” diye bildirdi.

Göreve geldiği zaman Bulgaristan'daki iş ortamının iyileştirilmesini ve ülkemizdeki yabancı şirketlerle kalıcı ilişkilerin geliştirilmesini birinci öncelik olarak tanımladığını hatırlatan Stoyanov, “Bu nedenle kapım sizlere her zaman açık olacak” dedi.

Serta Bulgaria AD, 1964 yılında kurulan Bulgar şirketi "Pnevmatika"yı satın aldığı 2003 yılından beri Bulgaristan'da faaliyet göstermektedir. Şu anda Kırcaali'deki fabrika, tarım ve yol yapım ekipmanları için silindir üretiyor.

Etkinliğe Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Bölge Valisi Daniel Delçev, Fransa Büyükelçisi Jelle Meyer, Ekonomi Müşaviri Emmanuel Boulestro, Fransız-Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stephane Delaye ve İcra Müdürü Vesela Todorova-Mozettig, Serta Grubu Başkanı Cyril Clément, Serta Grubu hissedarlarının temsilcisi Grégoire de Castellano, şirketin Bulgaristan'daki üst düzey yönetiminin temsilcileri ve davetliler katıldılar.


DİĞER HABERLER