Bakan Traykov, Kırcaali'nin Trak mirasını 80 yabancı gazeteciyle dünyaya tanıtacakPazartesi, 14 Şubat 2011

Bakan Traykov, Kırcaali'nin Trak mirasını 80 yabancı gazeteciyle dünyaya tanıtacak Geçen hafta sonu Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Trayço Traykov Kırcaali bölgesinde bulunan bazı kültürel ve tarihi yerleri ziyaret etti. Gezi sırasında Bakan, Bulgaristan'da var olan Trak dönemi tarihi anıtları tanıtmak için yaklaşık 80 yabancı gazetecinin davet edeceğini bildirdi. Traykov'un ifadesine göre, gazeteciler Bulgaristan'a geleneksel olarak en çok turist gönderen ülkelerinden olacak

Örneğin, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Yakın, Orta ve Uzak Doğuda bulunan ülkeler. Bakan,tanıtım gezisinin ilkbahar mevsiminin sonlarına veya yaz başlarında doğru olabileceğini söyledi.

Traykov, Kırcaali gezisinde, Tatul Trak Tapınağı kalıntılarını, Harmankaya Eski gökyüzü rasathanesini, Perperikon kaya şehrini,"Sveti Yoan Prodrom" (Vaftizci Yahya) Ortaçağ manastırını ve "Uspenie Bogorodiçno" (Meryem'in göğe yükselmesi) manastır kompleksini ziyaret etti. Bakan hükümetin turizm sektöründe yürüttüğü politikayı basit bir şekilde şöyle açıkladı: "Bulgaristan Trak mirası yeteri derecede temsil ediyor ve böylece bizde turizm ilerleyecek. Mısır denince, akla Eski Mısır geliyor, Bulgaristan denince ise Trak eserleri, mezarları ve tapınakları akla gelmeli. Zaten bunlardan sonra akla şarap ve ılıcalar geliyor". Traykov'a göre, Turizm, Kültür, Bölgesel Kalkınma ve Maliye Bakanlarının yer aldığı Koordinasyon Kurulunun amacı turistleri celp etmek için birleşik yöntem aramak ve böylece sektörün gelişmesini sağlamak. Bu politikanın mali kaynakları, sadece Kültür Bakanlığında değil, tanıtım aracılığıyla Turizm Bakanlığında da olduğu anlaşıldı. Bu yönde şu anda etkin olan Bölgesel Kalkınma programlarınca belediyelerin de kaynak alarak, turizm sektörünün gelişmesine katkıda bulunabilecekleri vurgulandı.


DİĞER HABERLER