Bakan Vıtev, hayvan üreticileriyle süt ve et üretimini artırmaya yönelik tedbirleri görüştüÇarşamba, 04 Ekim 2023

Bakan Vıtev, hayvan üreticileriyle süt ve et üretimini artırmaya yönelik tedbirleri görüştü

Tarım ve Gıda Bakanı Kiril Vıtev, Tarım Bakanlığı'nda hayvancılık sektöründe çalışanların meslek kuruluşlarıyla Stratejik Plan’da yapılacak değişiklikleri ve Bulgaristan'da süt ve et üretimini artırmak için alınması gereken önlemleri görüştü. Toplantıya Tarım ve Gıda Bakan yardımcıları Aleksandır Yotsev ve Deyan Stratev, Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı (BABH) ve ziraat camiası temsilcileri katıldılar. Vıtev, “Sektörde alınacak tedbirlerin artan üretimin pazara nasıl ulaşacağına dair analizlere dayandırılması gerekiyor” diye vurguladı.

Tartışma çerçevesinde süt ve et sığırcılığı, manda yetiştiriciliği, koyun yetiştiriciliği ve keçi yetiştiriciliği alanlarında faaliyet gösteren hayvan yetiştiricileri, Tarım Bakanlığı'nın 2023-2027 dönemi için Tarım ve Kırsal Kalkınmaya İlişkin Stratejik Plan’da değişiklik yapılmasına ilişkin önerileriyle ilgili görüşlerini sundular.

Çiftçiler, ülkedeki verimliliği artırmak ve cins hayvanların ıslahını iyileştirmek için özel mekanizmalar formüle ettiler. Onlar ayrıca süt alım fiyatlarının düşük olması ve üretim maliyetlerinin artması gibi mevcut pazarlama zorluklarıyla ilgili endişelerini de dile getirdiler.

Bakan, sektör temsilcilerine tarım ürünleri ticaretine ilişkin kanun taslağını hazırlayacak bir çalışma grubunun oluşturulduğunu bildirdi. Bakan, hayvan yetiştiricileri ile meyve ve sebze üreticilerinin devlet ve belediye mülkiyetindeki arazilerden öncelikli olarak arazi alması amacıyla Tarımsal Arazilerin Mülkiyeti ve Kullanımı Kanunu’nda yapılacak değişiklikler ve çiftçilerin suya daha kolay erişimine yönelik planlar hakkında bilgi verdi.

Vıtev, “Üretimde artış olmasını ve pazarlamada somut bir sonuç olmasını arzu ediyoruz” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER