Bal-Göç ve BGF Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın yeni yıl mesajıCuma, 29 Aralık 2017

Bal-Göç ve BGF  Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın yeni yıl mesajı Takvimde yeni bir yılın başlangıcı demek tüm insanlar için hayata dair "yeni umutlar yeşertmek " demektir. İnsanlar her yeni yılın başlangıcında umut içinde olmakta ve iyimser dileklerde bulunmaktadırlar.

Özellikle Balkanlarda yaşayan soydaşlarımız her yeni yıla "bulundukları ülkede barış içinde birlikte yaşama yolunda" samimi arzularıyla ve dilekleriyle başlamaktadırlar. Ne yazık ki bazı Balkan ülkelerinde soydaşlarımızın bu samimi arzuları hala karşılık bulmuş durumda değildir. 21. Yüzyılda "okullarda ana dil öğrenme ve sosyal hayatta bunu özgürce kullanma" gibi en temel bir insan hakkından mahrum bırakılan soydaşlarımız vardır.

Uzun yıllardır bu konuda olumlu bir neticeye ulaşmak bir yana, her gün daha da kötüye giden durumlar ortaya çıkmaktadır.

Bizler bulunduğumuz hiçbir coğrafyada bölücü olmadık. Oyunbozan olmadık. Kanunlara saygılı örnek yurttaşlar olduk. Ancak o saygı duyduğumuz kanunların artık bizlerin en temel haklarını güvenceye alır biçimde uygulandığını görmek istiyoruz. Lütuf değil, tüm insanların hak ettiği asgari hürriyetleri yaşamak istiyoruz.

Temel insan haklarını elde etmenin en başta gelen yollarından birisi ise "birlikte" hareket etmek. Demokratik yollarla en temel özgürlüklerimizi elde etmek için "birlikte" mücadele etmek.
O yüzden temel değerlerde uzlaşmalı, bir ve beraber olmalıyız.
Anavatanda da yıllardır kamu yönetiminde ve siyasi alanda nitelikli ve nicelikli sayısal büyüklüğümüzün hak ettiği karşılığa uygun biçimde temsil edilemiyor olmanın sıkıntısını yaşıyoruz.
Bu sıkıntı insanımız açısından ciddi bir kırgınlık yaratmaktadır. "Ötekileştirmeye ve mikro milliyetçiliğe şiddetle karşı oluşumuzun neticesi bu mu olmalı ?" sorusu zihinlerde yankılanmaktadır.

Aslında bunu aşmanın yolu da aynı sihirli kelimeden geçiyor: "BİRLİK"

2017 yılının son günlerinde gerçekleştirdiğimiz olağan kurultayımızı "BİRLİK ve BERABERLİK" kurultayı olarak adlandırmamızın önemi buradadır.

Bu duygularla 2018 yılının camiamız , ülkemiz ve Balkanlar için arzu edilen güzel günlerin başlangıcı olmasını diliyor; hepinize sağlık, birlik ve beraberlik içinde mutlu bir yıl temenni ediyorum.

Bal-Göç ve BGF Yönetim Kurulları Adına
Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN
Genel Başkan


DİĞER HABERLER