Balkan Türklerinin 2011 İftarı çok canlıydıCuma, 26 Ağustos 2011

Balkan Türklerinin 2011 İftarı çok canlıydıBalkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği bu yılki geleneksel iftarını da İzmit Antikkapı Restoran'da gerçekleştirdi. Genel Merkez, Gebze, Çayırova, Körfez, Derince ve Karamürsel Şube Yönetimleri, konuklar ve üyelerden 600 davetlinin katıldığı iftarda Ramazan ayının güzelliği bir kez daha yaşanmış oldu.

İftarda Kırcaali doğumlu Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, İstanbul Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abaz, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Demir, Meclis Üyesi İbrahim Elgin, Balkan İşadamları Derneği Başkanı Adnan Vardarlı, Saraybahçe Belediyesi Eski Başkanı Halil Vehbi Yenice, İzmit Müftüsü, Kızılay İzmit Şube Başkanı, İşadamları Adnan Metin, Mestan Okan, Hasan Ayaz yer aldılar.

Yemek sırasındaki konuşmalar Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu'nun Konuşmasıyla başladı. Çolakoğlu yaptığı konuşmada Bal-Türk'ün ne kadar köklü bir dernek olduğundan bahsederken, özellikle 2009 yılından buyana kurumsallaşma ve derneğin etkinliğinin artması konusunda kat ettiği mesafeden bahsetti. Sekapark alanındaki "Balkan Kültür Evi" projesinde gelinen aşamayı da anlatan Çolakoğlu, Bulgaristan, Makedonya ve Bosna-Hersek Konsoloslukları ile proje hakkında görüştüklerini ve prensipte olumlu cevap alındığını söyledi. Önümüzdeki süreçte diğer Balkan ülkeleri Konsoloslukları ile de görüşmeler yapılacağı vurgulandı.

23 Ekim 2011 tarihinde Bulgaristan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerde çifte vatandaşların Türkiye'de ve Kocaeli'de Cumhurbaşkanı seçimi için oy kullanabileceğini hatırlatan Çolakoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin çok önemli olduğunu oy kullanma konusunda özen gösterilmesini rica etti.
Kızılaya İzmit Şube Başkanı ve İzmit Müftüsü de yaptıkları konuşmalarda Somali'de yaşanan dırama duyarlı olunması ve yardım yapılması konusunda çağrıda bulundular.

Bursa Milletvekili Kırcaalili Mustafa Öztürk
Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk iftarın en önemli konuğu idi. Yaptığı konuşmada Bal-Türk'ün yaptığı faaliyetleri takdirle karşıladığını belirten Öztürk, Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu'nun da başarısını ayrıca tebrik etti. "Bayram Bey'den iftar daveti gelince hiç düşünmedim, hemen programıma kaydettim. Zira bu dernek takdire şayan hizmetler üretiyor. Çalışmalarını destekliyorum. Bu çalışmalar sırasında bana nerede ihtiyaç varsa ben orada olmaya hazırım. Meclis çalışmalarında Balkanlardaki soydaşlarımıza yönelik çalışmalarda en önde olacağım. Kocaeli'de Telekom Müdürü olarak bir yılı aşkın görev yaptım. Kocaeli'yi seviyorum, ben Kocaeli'nin 12. milletvekiliyim." diyen Öztürk, konuşmasını yaklaşan Kadir gecesi ve Ramazan Bayramını tebrik ederek tamamladı.


DİĞER HABERLER