Baro Yüksek Kurulu Üyelerinden 11'i Ajan ÇıktıÇarşamba, 26 Şubat 2014

Baro Yüksek Kurulu Üyelerinden 11'i Ajan ÇıktıBulgaristan'da Baro Yüksek Kurulu üyelerinden 11 kişinin, 1989 yılında sona eren komünist rejimi için siyasi polis ajanlığı yaptıkları bildirildi.

Ülkenin komünizm dönemindeki siyasi polis dosyalarını araştırmak için parlamento kararı ile kurulan devlet komisyonu, 100 kişiden oluşan Baro Yüksek Kurulu'nun tüm üyelerinin durumunu araştırdı.

Komisyon, halen görev yapan 11 baro üyesi hakkında elde edilen belgelere göre, bu kişilerin Devlet Güvenlik (DS) ve Askeri İstihbarat yapılanmasında görev aldıklarını duyurdu.

Aralarında baronun 2001-2008 döneminde başkanlığını yapan Trayan Makrovski'nin de yer aldığı söz konusu 11 baro üyesi, "Zvezditza", "Bratanov", "Zlatev", "Asen" gibi çeşitli kod adları kullanarak, ajanlık raporları hazırladıkları veya ajanlık çalışmaları için ev sahipliği yaptıkları kaydedildi.

Komünist rejimi dosyalarını araştıran komisyon daha önce milletvekilleri, akademik kurum üyeleri, devlet radyo ve televizyonu, cumhurbaşkanlığı ve diğer bazı üst düzey devlet kurumlarında görev yapan, geçmişte ajanlık yaptıkları tespit edilen çok sayıda büroktratın adını açıklamıştı.

Komisyonun her bir raporunun ardından ajan olarak gösterilen kişiler, kamuoyu önünde genelde devletin ulusal çıkarları lehine çalışmaktan çekinmediklerini belirtiyorlar.


DİĞER HABERLER