Barroso'dan Bulgaristan'a 'Güney Akım' uyarısıÇarşamba, 28 Mayıs 2014

Barroso'dan Bulgaristan'a 'Güney Akım' uyarısıAvrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, inşaatı yakında başlaması beklenen Rusya destekli Güney Akım projesinin AB yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Bulgaristan hakkında ihlal prosedürü başlatacakları mesajını verdi.

Salı günü Barroso ile bir araya gelen Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski, Komisyon Başkanı'na Güney Akım boru hattının AB hukukuna uygun bir şekilde inşa edileceğinin güvencesini verdi.

Ancak Barroso ile Oreşarski'nin görüştüğü sırada, boru hattının Bulgaristan'dan geçecek bölümünün inşaatında, sahibi ABD'nin yaptırım listesinde yer alan bir Rus firmasının görev alacağı ortaya çıktı.

Bulgar Capital gazetesi, boru hattının ülkeden geçen kısmını Rus Stroytransgaz konsorsiyumunun inşa edeceğini yazdı. Stroytransgaz'da yüzde 63 hisseye sahip olan Volga Group'un sahibi Gennady Timşenko, Mart ayında ABD'nin yaptırım listesine eklenmişti. Forbes'a göre Rusya'daki en zengin altıncı kişi olan Timşenko'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de yakın bağları bulunuyor.

Güney Akım'ın Bulgaristan topraklarında inşa edilecek kısmı 3.5 milyar Euro'ya mal olacak ve bu miktarın yüzde 20 ile 30 arasını da Bulgar firmalarına gidecek.

Capital daha önce Stroytransgaz'ın projeyle ilgilendiğini yazmıştı, ancak Güney Akım Bulgaristan'ın Genel Müdürü Vladimir Inkov resmi açıklamayı Salı günü yaptı.

Komisyon, Güney Akım projesinde Bulgar ve Rus firmalarına imtiyaz tanınıyor olmasının AB rekabet kurallarına aykırı olması sebebiyle Bulgaristan ile Rusya arasındaki ikili anlaşmaya karşı çıkmıştı.

Komisyon hükümetler arası anlaşmanın AB hukukuna aykırı olduğu görüşünde de olsa, Gazprom CEO'su Aleksey Miller geçtiğimiz ay boru hattının Bulgaristan ve Sırbistan'daki kısımlarının inşaatının Temmuz ayında başlayacağını açıklamıştı.

EurActiv'in sorusu üzerine bu konuyu değerlendiren Barroso, liderler zirvesinde 'AB'nin enerji güvenliği konusunda birlik halinde olmasının öneminin net bir şekilde ortaya konduğunu' söyledi ve 'Masadaki kimse buna karşı çıkmadı' dedi.

Barroso aynı zamanda Komisyon olarak AB ülkelerine, Güney Akım çerçevesinde müzakere edilen bazı anlaşmaların AB kurallarını ihlal ettiği görüşünde olduklarını ilettiklerini ve bu doğrultuda hareket edeceklerini söyledi.

Barroso, 'Esasında bugün Başbakan Oreşarski'yi Avrupa Komisyonu'nun planlarıyla ilgili bilgilendirdim. İç pazar kurallarına uyulmasını teminat altına almalyız.; yalnızca bu bizim görevimiz olduğundan değil, aynı zamanda kurallara uyulmazsa Bulgaristan'ın ve Avrupa'nın enerji güvenliği riske gireceği için. Durumu gayet iyi biliyoruz, konuyu aylardır yakından takip ediyoruz' dedi.

Bulgaristan'daki merkez sağ muhalefet, Sosyalistler öncülüğündeki hükümet hakkında, Rus yanlısı politikalar yürüttükleri gerekçesiyle gensoru önergesi verdi.


DİĞER HABERLER