Barutin’de Bulgarlaştırma süreci kurbanları anıldıCumartesi, 28 Mart 2015

Barutin’de Bulgarlaştırma süreci kurbanları anıldıBugün 28 Mart 2015 tarihinde Dospat İlçesi'nin Barutin köyünde 1972 yılında gerçekleştirilen asimilasyon politikasının kurbanlarını anma töreni düzenlendi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, törene katılanlara hitaben yaptığı konuşmasında, "Barutin"de gerçekleşen olaylara tarih dersi kitaplarında yer verilmelidir ve 43 yıl önce bu meydanda hayatını kaybedenlerin isimleri tarih kitaplarında bir kahramanlık örneği olarak okunmalıdır. Çünkü Bulgaristan demokrasiyi bu kurbanlara borçlu, onlar sadece din ve isim özgürlüğü uğruna ölmediler. Bu 43 yıl öncesinden komünist rejimi kurbanları Bulgaristan'ın özgürlüğü, Bulgar demokrasisi için öldüler" dedi.

Mestan, komünist rejime tüm halkın direniş gösterdiği Macaristan, Eski Çekoslovakya ve Polonya'dan farklı olarak Bulgaristan'da komist rejime karşı direnenlerin saygıyla baş eğilmeyi hak eden entelektüeller olduğunu ve ilk kitlevi direnişi Rodopluların gösterdiğini ve bunun da Barutin'de başlatıldığını hatırlattı. Mestan, "Bu nedenle Barutin olayları tarih dersi kitaplarında yerini almalıdır" dedi. HÖH Başkanı, "Halk Meclisinde nefret dilinin çirkin ifadesine tanık olduk.

Bizim dini önderlerimiz Pazarcık, Blagoevgrad ve Smolyan bölge müftüleri buradalar. Onların okuduğu namaza çağrı yapılan ezan Vatanseverlik Cephesi Eşbaşkanı tarafından "anlaşılmaz dilde ulama" şeklinde nitelendirildi. Sevgili kardeşlerim, kim uluyor? Hayvanlar uluyor. Yaradan'a yönelik dua Müslüman, Hıristiyan veya Musevi din görevlisi tarafından yapılsın, fark etmeksizin hayvan ulamasına benzetilemez. Bu nefret dilinin klasik örneklerinden biridir" diye ifade etti.

Mestan, katılımcılar adına Başbakan ve tüm devlet iktidarının nefret dilinden ve yabancı düşmanlarından kurtulmaları çağrısını yaptı. Mestan, kurbanların bugün Bulgar Parlamentosu'nda bütün bir azınlığa bu şekilde hakaret edilmesine izin verilmesi için ölmediklerinin altını çizerek, bu çağrıyla bir defa daha onların önünde saygıyla eğildiklerini belirtti.

Konuşmasının sonunda Lütfi Mestan anma törenine katılan kalabalığı tüm HÖH merkez yönetimi ve partinin Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan adına selamladı.

Anma töreninde konuklar arasında HÖH Başkanının yanısıra, milletvekilleri Mustafa Karadayı ve Ahmet Ahmedov, HÖH Smolyan İl Başkanı Salih Arşinski, Madan Belediye Başkanı Fahri Molaysenov, Borino Belediye Başkanı Müh. Oktay Aliev, Rudozem Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Nedko Kulevski, Satovça Belediye Başkanı Arben Mimenov, Sırnitsa Belediye Başkanı Nebi Bozov, Razgrad Birinci Valisi Behçet Süleymanov, İsperih Eski Belediye Başkanı Adil Raşidov, T.C. Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İmren Kaygısız, HÖH Gençlik Kolları Smolyan İl Başkanı İliyan Goranov, Eski Spor Bakanı İksan Halil, HÖH Pazarcık İl Başkanı Ömer Hamza, Smolyan İl Müftüsü Necmi Dıbov, Pazarcık İl Müftüsü Abdullah Salih, Blagoevgrad İl Müftüsü Aydın Mıhammed, Barutin Muhtarı Venelin Kalfov, HÖH Gençlik Kolları Merkez Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ahmedov, HÖH Gençlik Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Radoslav Revanski, Smolyan HÖH Akademik Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Yürükov, HÖH Kadın Kolları Smolyan Başkanı Rositsa Stanevska hazır bulundular. Ayrıca anam törenine HÖH ilçe ve yerel teşkilatların temsilcileri, Yunanistan, Türkiye, Makedonya, Kosovo'dan aktivite ve konuklar ve yüzlerce vatandaş katıldılar.

Anma törenine katılanlar, Barutin köyünde Bulgarlaştırma süreci kurbanları anıtına çelenk ve çiçekler koydular.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER