Başbakan Borisov, Adatepe Altın Madeni İşletmesi'nin açılışını yaptıCuma, 23 Ağustos 2019

Başbakan Borisov, Adatepe Altın Madeni İşletmesi'nin açılışını yaptıBaşbakan Boyko Borisov, bugün Krumovgrad (Koşukavak) kasabası yakınındaki Adatepe Altın Madeni İşletmesi'nin açılışını yaptı. Açılış töreninde Ulusal Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi İcra Müdürü Dr. Müh. İliya Gırkov da hazır bulundular.

Başbakan Borisov, açılış töreninde yaptığı konuşmada hükümetin, kentsel gelişim ve ülkemize daha fazla yatırımcı çekme önceliklerine vurgu yaptı.

Borisov, yerleşim yerlerinin daha güzel bir görünüme kavuşmasına katkıda bulunan bazı hükümet programlarının iyi uygulandığını belirtti.

Başbakan, "Belki de buraya gelirken Kırcaali - Momçilgrad (Mestanlı) - Krumovgrad yolu dikkatinizi çekmiştir. Belki bazılarınızın hatırında kalmıştır, bu güzergahta yol diye bir şey yoktu, seller birkaç kesimde yolu alıp götürmüştü" diye kaydetti. Borisov, bölgeye milyarlarca levalık yatırım getirecek altyapıya onlarca milyon levalık yatırım yapıldığını sözlerine ekledi.

Başbakan, daha fazla istihdam yaratmanın ve iyi ücretler sağlamanın önemini vurguladı. Borisov, "Burada yüzlerce Bulgaristan vatandaşı olan Müslümanlar ve Hıristiyanlar çalışıyor. Gelecek yıl mart ayında ortalama maaş 2 700 leva olacak, şimdi 2100 leva. Bu yönde çalışmaya devam edeceğiz" diye kaydetti.

Kanada Dundee Precious Metals Şirketi'nin (DPM), Bulgaristan'a yaptığı yatırım miktarı 1 milyar levayı aşıyor. Kanada şirketi, 15 yıl önce Çelopeç kasabası yakınındaki maden ocağını açarak ülkemizde faaliyete başladı. Şirket, modernizasyon, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, şehir ve bölgedeki çevrenin korunması için 860 milyon levanın üstünde para harcadı. Bugüne kadar Krumovgrad'a yapılan yatırım 280 milyon levadır. Kasabada faaliyet gösteren şirkette yaklaşık 300 kişi çalışıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER