Başbakan Borisov, Kırcaali'ye çalışma ziyaretinde bulunduPazartesi, 27 Ağustos 2018

Başbakan Borisov, Kırcaali'ye çalışma ziyaretinde bulunduBaşbakan Boyko Borisov, Kırcaali'deki ortaçağından kalma Sveti Yoan Predteça Manastırı'nda süren yeniden yapım çalışmalarını yerinde inceledi.

Hükümet şehirde bulunan manastırın yeniden yapımı için 2015'te 800 000 leva ve 2017'de 200 000 leva olmak üzere toplam 1 000 000 leva kaynak tahsis etti.

Sveti Yoan Predteça Kilisesi'nde görevli Peder Nikolay Veliçkov, "Manastır sadece bir müzeydi, sizin sayenizde hizmet veren bir manevi merkez haline getirildi" dedi. Peder Veliçkov, Başbakan'a Sveti Yoan Predteça ikonu armağan etti.

Borisov, binası yenilenen Tarım ve Orman İşletmeleri Meslek Lisesi'ni de ziyaret etti. Binanın yenileme çalışmaları için Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programı kapsamında sağlanan 1,3 milyon leva harcandı. Halihazırda Kırcaali'de maliyeti 9 milyon levaya ulaşan 6 okul binasında onarım çalışmaları sürüyor. Yalnızca Kırcaali'de eğitim altyapısı için sağlanan kaynaklar toplam 13 milyon levayı buldu.

Bir gazeteci tarafından yönetilen ülkede meydana gelen son uçak kazalarla ilgili soruyu Borisov, "Ne yazık ki ülkede uçak kazaları antrenman sırasında meydana geliyor. Biri bunun sorumluluğunu üstlenerek, "Bunca yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevinde bulundum, her halde benim de suçum var" dese iyi olur. Yalnızca hükümet, yalnızca Borisov, yalnızca Bakan suçlu deniliyor" cevabını verdi. Başbakan, benzer vakaların diğer ülkelerde olduğunu sözlerine ekledi.

Kültür Bakanı Boil Banov eşliğinde arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen son bulguları görmek için tarihi Perperikon Kalesi'ni ziyaret eden Borisov, "Bu elde edilen arkeolojik bulgular hem çocuklara hem turistlere hem de her bir Bulgar'ın tarihe yolculuk yapmasına yardımcı olacak" dedi. Başbakan Borisov, ülke genelinde altyapıya yönelik çalışmalar sırasında hala arkeolojik yerleşimlerin keşfinin devam ettiğini belirtti.

Son üç yılda yapılan kazı çalışmalarında Rodoplar'da şimdiye kadar bilinen erken Hıristiyanlık dönemine ait en büyük kilise kalıntıları bulundu. Üç nefli bazilikada bütün sütunlar, başlıklar, kornişler ve diğer mimari detaylar korunmuştur. Arkeologlar bundan başka kilisenin yanında Geç Antik Çağ ve Ortaçağ döneminden kalma binaların yanı sıra geniş bir nekropol de buldular.


DİĞER HABERLER