BAŞBAKAN BORİSOV YUNANLI PROTESTOCULARIN SINIR KAPILARINI AÇMALARI İÇİN İKNA ETTİCuma, 22 Ocak 2010

BAŞBAKAN BORİSOV YUNANLI PROTESTOCULARIN SINIR KAPILARINI AÇMALARI İÇİN İKNA ETTİYunanistan hükümetinin tarım politikasını protesto için ve tarım ürünlerine destek primlerinin artırılması isteğiyle Bulgaristan sınırındaki tüm gümrük kapılarını abluka altına alan Yunanlı çiftçiler, Kulaa-Promahon sınır kapısındaki eylemlerine son verdi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kulata sınır kapısına helikopterle giderek, çiftçilerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Çiftçi temsilcilerine sınır kapsının abluka altına alınması yüzünden Bulgaristan'ın uğadığı zararı anlatan Borisov, eylemin ürünlerini yurt dışına satmaya çalışan Bulgar çiftçileri de etkilediğini söyledi.

Eylem yüzünden sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturan TIR şoförlerinin de soğukta beklemek zorunda kaldığını ve çoğunun hastalandığını belirten Borisov, Yunanlı çiftçilere, "İnsanlara daha fazla eziyet çektirmeden eyleme son verin" ricasında bulundu.

Borisov'un Yunanlı çiftçilerin temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından, iki ülke arsındaki en büyük gümrük kapısı olan Kulata- Promahon sınır kapısındaki abluka kaldırıldı. Yunanlı çiftçiler, traktör ve biçer döverleri geri çekerek, saat 17.00'de TIR ve diğer ticari araçların geçişlerine izin vermeye başladı.


DİĞER HABERLER