BAŞBAKAN BOYKO BORİSOV İKİ GÜNLÜK TÜRKİYE ZİYARETİNİ TAMAMLADIPazar, 31 Ocak 2010

BAŞBAKAN BOYKO BORİSOV  İKİ GÜNLÜK TÜRKİYE ZİYARETİNİ TAMAMLADIBaşbakan Boyko Borisov Türkiye ziyaretinin ikinci gününü İstanbul'daki gerçekleştirdiği görüşmelerle geçirdi. Sabah saatlerinde İstanbul'a giden Borisov Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde İstanbul Valisi Muammer Güler karşıladı. Ardından heyetindeki Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov, Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ile Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fındıkova ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Saraçhanedeki belediye başkanlığı binasında görüştü. Başbakanımız için resmi tören düzenlendi. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü ve ardından da Borisov konuk defterini imzaladı. Görüşmelerin ardından basına açıklama yapan Kadir Topbaş, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un da önceden belediye başkanlığı yapan birisi olduğu için yerel yönetimlerin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda etkin rol oynadıklarını kendisine söylediğini kaydetti. Bulgaristan'la karşılıklı deneyim paylaşımı yapacaklarını ve prensipte anlaştıklarını ifade eden Topbaş; "Heyetlerimiz karşılıklı bu çalışmaları yürütecek. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti münasebetiyle de bir takım aktivitelerde Sofya ile İstanbul Belediyesi olarak ilişkiler yürüyeceğiz." dedi.

İstanbul'un kültür başkenti seçilmesinden dolayı Kadir Topbaş'ı tebrik ettiğini ifade eden Başbakan Boyko Borisov, 5 yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede İstanbul'da yaptıkları alt geçit, alt yapı çalışmaları ve yol çalışmalarından dolayı kendilerini kutladıklarını söyledi. İstanbul'da görüp hayran kaldıkları bu çalışmaların bir benzerlerini de Sofya'da görmek için uzmanları Sofya'ya davet ettiklerini belirten Boyko Borisov şöyle devam etti: "Bizimde şuanda finansmanı hazır olan 7-8 tane altgeçidin yapılması gerekiyor. Ve İstanbul'da bu teknolojinin ne kadarda çok geliştirilmiş olduğunu gördük. Ve bu deneyim ve çalışmaların bizlerle de paylaşılmasını rica ettik."

"Unesco Kültür Mirasına iki Aday"

İstanbul'da bulunan ve Demir Kilise diye de bilinen Bulgar Kilisesi'nin kaymasını önlemek için teknik çalışmaların yapıldığını duymaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Boyko Borisov; "Unesco Kültür Mirası'na girmesi için Bulgaristan Filibe'de bulunan Camiyi önereceğiz. İstanbul'da Unesco Kültür Mirası'na girmesi için Demir Kilisesi'ni önerecek. Ve bu girişim dünya için iki ülke arasında yapılmış çok güzel bir örnek olacak." dedi.
Açıklamaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Boyko Borisov'a Topkapı Sarayı'ndan imitasyon bir vazo, Sofya Belediye Başkanı Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandakova'ya da İstanbul Lalelerinin figürlerinin yer aldığı bir çini hediye etti.

Boyko Borisov'da Başkan Topbaş'a Panagorişteki Altın Definesinden bir testi, Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandakova da Sofya kentinin armasını hediye etti. Başkan Topbaş daha sonra Başbakanımızı ve beraberindeki heyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ni gezdirdi.

Ardından İstanbul Valiliği'ne geçen Borisov, burada Vali Güler ve tören mangası tarafından kapıda karşılandı. Valilikteki görüşme, basına kapalı olarak yapıldı. Valilik Kabul Salonu'nda bulunan Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra Vali Güler tarafından Başbakanımıza özel işlemeli vazo hediye edildi.

İstanbul Valiliği'ndeki ziyaretten sonra Vali Güler, Feriye Karakol Restoran'da Borisov onuruna bir yemek verdi.
Ardından Başbakan Boyko Borisov, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ve Bulgar Kilisesi'ni ziyaret etti. Borisov, beraberindeki heyetle önce Fener Rum Patrikhanesine gelerek, Patrik Bartholomeos ile bir süre görüştü. Ziyarete ilişkin bir açıklama yapan Bartholomeos, konuk Başbakan ve beraberindeki heyetin Türkiye'yi ziyaret etmesinin her iki ülke açısından da yararlı olacağını tahmin ettiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Patrikhane olarak Bulgar halkına selamlarımı ve dualarımı gönderiyorum. Patrikhane olarak Bulgar Patriği ile aramızdaki ilişkiler çok iyi devam etmektedir. Bulgaristan Başbakanı'na içerideki görüşmemizde bir ricada bulundum. Burada basın mensuplarının karşısında da bu ricamı yineliyorum. Türkiye'nin Avrupa Birliğine üye olması konusunda Bulgaristan'dan destek olmalarını istiyoruz."

Başbakan Borisov, daha sonra Bulgar Kilisesini de ziyaret etti. Ziyarette kilise hakkında bilgi aldı. Boyko Borisov ziyaretin ardından ülkemize döndü.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER