Başbakan Boyko Borisov, tütün üreticilerine ulusal ödeme için 73 milyon levalık çeki sunduSalı, 27 Mart 2012

Başbakan Boyko Borisov, tütün üreticilerine ulusal ödeme için 73 milyon levalık çeki sunduBugün Kırcaali Belediye Kültür Merkezi önüne toplanan bölgeden yüzlerce tütün üreticisi ve vatandaş Kurşun ve Çinko Fabrikası işçilerinin süren grevinden dolayı şehre gelen Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u karşıladılar. Başbakanın beraberinde bulunan Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov, tütün üreticilerine 73 milyon leva tutarında ulusal ödeme şeması üzere yapılan mali yardımın artık banka hesaplarına yatırıldığı bildirdi. Başbakan Borisov, 73 milyon levalık sembolik bir çeki Milli Tütün Üreticileri Derneği Başkanı Tsvetan Filev'e sundu.

Filev, "Şu anda olması gereken en gerçek ve doğru şey oluyor. Bu iki yıl hükümetle birlikte verdiğimiz emek sonucunda oldu. Şu anda Bulgar tarımının treninin harekete geçmesi için rezervuar tankına yakıt koyuluyor" diye benzetme yaptı.

Başbakan Borisov, tütüncülere hitaben, "Bu güzel güneşli günde sizleri sadece selamlamak istiyorum. Tütün sektörü için görüşümü biliyorsunuz. Sizler tütünle geçiminizi sağlıyorsunuz ve başka neyle ekmeğinizi kazanabileceğinizi bilmiyorum. Görüyorsunuz ki, biz üstlendiğimiz angajmanı dürüstçe yerine getiriyoruz.

Anlaştığımız paralar artık elinizde. Besiciler de biraz daha mali yardım alacaklar, Mali Bakanı Simeon Dyankov ile bu konuda anlaştık" diye kısa konuşma yaptı.

Tsvetan Filev gazeteciler önünde, "Ulusal ödeme şeması durdurularak, tütüncülere karşı ayrımcılık yapıldı. Avrupa Birliği sınırlarındaki 27 ülkede de tütün üretilmektedir ve sadece Bulgaristan'da son iki yılda ulusal ödeme yapılmadı" diye izah etti.

Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov, önümüzdeki yıl da tütüncülere ulusal ödeme şeması üzere mali yardım yapılacağını belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER