Başbakan: Bulgaristan'ın Avrupa ve Avrupa-Atlantik yapılarına tam entegrasyonu konusunda net bir planımız varSalı, 26 Eylül 2023

Başbakan: Bulgaristan'ın Avrupa ve Avrupa-Atlantik yapılarına tam entegrasyonu konusunda net bir planımız var

Bulgaristan'da Amerikan Ticaret Odası’nın düzenlediği iş kahvaltısına katılan Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov, “Bulgaristan'ın Avrupa ve Avrupa-Atlantik yapılarına tam entegrasyonu konusunda açık ve somut bir planımız var. Ülkemizi normal bir Avrupa ülkesi olarak geliştirmek amacıyla Bakanlar Kurulu, Schengen, Avro Bölgesi, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üyelik gibi önemli konular üzerinde çalışırken de dahil tüm faaliyetlerinde bu odağı koruyor. ABD gibi kilit ülkelerle iş birliklerimizde önceliğimiz de budur” diye kaydetti.

Başbakan, “Ana hedefimize ulaşmak için pragmatik ve sistematik bir yaklaşım benimsiyoruz” diye vurguladı. Hükümetin yıllardır gecikmiş olan değişiklikleri yapma çabalarının altını çizen Denkov, “Bunun ne kadar zor olduğunu anlıyoruz. Ancak Halk Meclisi’ndeki büyük çoğunluk ve Bulgaristan halkının da büyük bir çoğunluğu ortak hedefimizi destekliyor ve bu bana bu ortak hedefi gerçekleştirebileceğimize dair güven veriyor” diye kaydetti. Başbakan’ın ifadesine göre, kabine yerel seçimler öncesinde medyanın onu yansıttığından çok daha istikrarlıdır.

Başbakan, Avrupa Birliği (AB) içindeki iş birliğinin yanı sıra ABD ile stratejik diyaloğa da özellikle dikkat çekti. Bu yıl Sofya ve Washington diplomatik ilişkilerin kurulmasının 120. yılını kutluyor.


DİĞER HABERLER