Başbakan Denkov Selanik'te: Bulgaristan'ın yeni yüksek teknoloji yüzünü gösterdikPazartesi, 18 Eylül 2023

Başbakan Denkov Selanik'te: Bulgaristan'ın yeni yüksek teknoloji yüzünü gösterdik

Farklı şirketler arasında 1000'den fazla iş toplantısı ve Yunanistan'da çalışan veya ortaklık kuran Bulgaristan şirketlerinin hazır projeleri, Bulgaristan'ın Selanik Uluslararası Fuarı'na katılımıyla elde edilen sonuçların yalnızca bir kısmıdır. Bu yıl Bulgaristan, Yunanistan'ın en büyük ticaret fuarına fahri katılımcı ülke ilan edildi.

Fuarın kapanışı için Selanik'e gelen Başbakan Akademisyen Nikolay Denkov, Ioannis Velidis Kongre Merkezi'nde düzenlenen kapanış programında yaptığı konuşmada. “Bulgaristan'ın yeni yüzünü yüksek teknolojilerle gösterdik. Ülkemiz komşularımıza modern ve çekici görünüyor. Bu, Yunanistan ve Bulgaristan hükümetleri arasında yaklaşan müzakereler için çok iyi bir temel oluşturuyor” diye kaydetti.

Başbakan, “Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki siyasi düzeydeki mükemmel ilişkiler, ekonomik düzeydeki büyük iş birliği potansiyeli ile tamamlanmaktadır. Bulgaristan hükümetinin amacı Güney-Kuzey koridorunun geliştirilmesi için çok çalışmaktır. Milyarlarca levalık projelerden bahsediyoruz, o yüzden ilk adım tasarımını yapmaktır” dedi. İlgili maliye, ekonomi ve sanayi, ulaştırma ve haberleşme bakanlıkları, her girişimin uygulanmasına temel oluşturan projelerin hazırlanmasında öncelikli olarak çalışacak. Ek ayrıntılar, önümüzdeki ay Varna yakınlarında Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan başbakanlarının yapacağı üçlü toplantıda tartışılacak.

Denkov, “Bulgaristan ve Yunanistan, Güneydoğu Avrupa'da ortaklaşa bir enerji ve ulaşım merkezi oluşturma potansiyeline sahip ve bunun önemi sadece bölgesel değil, aynı zamanda pan-Avrupa ölçeğinde de olacak” diye belirtti. Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ortaklığın stratejik önemini vurgulayan Başbakan, “Bu yöndeki örnekler, sistemler arası doğal gaz bağlantı hattı ve Bulgaristan'ın yüzde 20 hissesine sahip olduğu Dedeağaç yakınlarındaki sıvılaştırılmış gaz terminalidir. Ülkemiz, Yunanistan'ın Kavala ve Dedeağaç limanlarının gelecekteki gelişimi ve idaresine ilişkin planlarla da ilgilenmektedir. Ayrıca "Sea2Sea" girişimi, modern ulaşım, enerji ve iletişim altyapısı aracılığıyla Karadeniz ve Tuna Nehri üzerindeki Bulgar limanlarını Ege Denizi'ndeki Yunan limanlarına bağlamayı hedefliyor.” diye belirtti.

Başbakan, bu vesileyle güney komşumuzda yaşanan sel felaketinin dehşet verici sonuçlarıyla ilgili olarak Yunanistan'a güçlü bir dayanışma mesajı vermiş oldu. Denkov, Bulgaristan'ın da hasar ve can kayıplarına yol açan ciddi bir felaketle karşı karşıya kaldığını hatırlattı. Başbakan, “İklim değişikliği, ortak bir tepki gerektiren küresel bir sorundur. Gelecekteki felaketleri daha iyi önlemek için birlikte daha yakın çalışmamız, bilgi ve teknolojiyi paylaşmamız, hava tahmini ve erken uyarı sistemlerimizi entegre etmemiz gerekiyor. Karşılıklı yarar sağlayan böyle bir iş birliğine hazır olduğumuzu size temin ederim” diye kaydetti.


DİĞER HABERLER