Başbakan Gercikov, Kırcaali ilinin belediye başkanlarıyla görüştüPerşembe, 20 Nisan 2017

Başbakan Gercikov, Kırcaali ilinin belediye başkanlarıyla görüştüKırcaaliyi iki günlük ziyarette bulunan Başbakan Ognyan Gercikov ile görüşen ilin belediye başkanları, Kırcaali ilinin Bulgaristan-Yunanistan arasındaki Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'na giden uluslararası karayolunda oluşan yoğun trafiği karşılayacak Kırcaali'nin Çevre Yolu projesinin hayata geçirilmediği ülkenin tek ili olduğunu belirterek, aynı zamanda bu yoğun trafiğin kaza riski oluşturması sorununu masaya yatırdılar.

Belediye Başkanları, böyle bir çevre yolu inşaatına ilişkin projenin bir kısmının hazır olduğunu kaydederek, yeni hükümetin gündemine alınması üzere gelecek Başbakan'a bu projeyi vermesi için Gercikov'dan rica ettiler. Belediye Başkanları, "Makas Sınır Kapısı, başlıca küçük araçların geçiş yapması için kullanılan Yunanistan-Bulgaristan arasındaki sınır kapılarından trafiği en yoğun olanlardan bir tanesidir. Bu sınır kapısının az sayıda aracın geçmesine imkan vermesi ve ağır yük kamyonlarının geçişine imkan vermemesi, onu ekonomik büyümenin güçlendirilmesi için değil de daha çok bireysel turizm için uygun kılıyor" diye belirttiler.


Ognyan Gercikov'un dikkatine arz edilen sorunların bir kısmı eğitimle ilgilidir ve daha somut olarak mesleki liselere yönelik eğitim programlarının güncellenmesiyle ilgilidir. Afet ve acil durumlarda korunmaya ilişkin daha açık kuralların oluşturulmasına ve afetlerin sonuçlarının ortadan kaldırılmasına yönelik daha iyi bir organizasyon yapılmasına ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapıldı. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Başbakan'ı ilçenin ekonomik büyümesine ilişkin son verilerle ve dinlenme yerleri ve anma yerleri oluşturulmasına ilişkin projelerin bir kısmıyla tanıştırdı. Başbakan, belediye başkanlarının ortaya koyduğu sorunların gelecek hükümete yönelik bulunacağı tavsiyeler arasında yer alacağına dair söz verdi.

Haskovo (Hasköy) şehrinin içme suyunda uranyum bulunmasıyla ilgili Başbakan, savcılığın tüm ülkede içme suyunun denetlenmesine yönelik inisiyatifini tebrik etti. Gercikov, bu olayla ilgili daha geçen yıl Eylül ayında Başbakanlığa bir rapor sunulduğunu, ancak herhangi bir tedbir alınmadığını belirtti. Gercikov, uranyum ocaklarının bulunduğu başka yerlerde de böyle bir sorunun yaşanabileceğini söyledi. Başbakan, "Önemli olan sorunu ortaya koymamız ve böylece çözüm de bulunacak" diye kaydetti.

Görüşme sırasında Kırcaali ilinin belediye başkanları, Parlamento seçimlerinin organize edilmesi konusunda teknokratlar hükümetinin çalışmalarına yüksek not verdiler. Onlar, seçimlerin rahat bir şekilde ve kanunlar doğrultusunda gerçekleştirilmesine imkan veren kurumların aracılığıyla devletin belirgin varlığı için teşekkür ettiler.
Başbakan Gercikov, yarın Halk Meclisi'nde görevlerinden dolayı Kırcaali'de ziyaret programını sınırlandıracak.


DİĞER HABERLER