Başbakan Glavçev Washington'da: NATO'nun Ukrayna'daki Rus saldırganlığına karşı tutumuna ilişkin net bir siyasi mesaj vermesi önemliSalı, 09 Temmuz 2024

Başbakan Glavçev Washington'da: NATO'nun Ukrayna'daki Rus saldırganlığına karşı tutumuna ilişkin net bir siyasi mesaj vermesi önemli

 "Bulgaristan'ın tutumunda şaşırtıcı bir şey yok, bu Ulusal Meclis'in yedi kararının sonucudur ve ben, diğerlerinden farklı olarak - Bulgaristan'da ne söylüyorsam burada da onu söylüyorum." Başbakan Dimitır Glavçev NATO zirvesi başlamadan önce Washington'da bunları söyledi. Bulgaristan'ın yaklaşan forumdaki tutumunun parlamentonun kararlarının ötesine geçmediği gerçeğinin yanı sıra, başbakan bir kez daha Bulgar askerlerinin Ukrayna'ya gönderilmeyeceğini teyit etti.

Bulgaristan'ın pozisyonunda belirtilen 80 milyon avroluk gösterge ile ilgili olarak Glavçev, bunun yasal olarak bağlayıcı olmayan siyasi bir taahhüt olduğunu açıkladı. Başbakan, bunun Ukrayna için sadece mali değil aynı zamanda askeri ekipman ve eğitim şeklinde de olabilecek bir yardım paketi olduğunu kaydetti. Başbakan ayrıca yardımın yapılıp yapılmayacağına ve bu miktarda kalıp kalmayacağına karar vermenin Bulgaristan parlamentosuna bağlı olduğunu belirtti.

Başbakan Dimitır Glavçev, tüm İttifak için toplam miktarın 40 milyar Avro olduğunu, amacın her üye devletin söylediğini desteklediğine ve GSYİH'siyle orantılı olarak katıldığına dair net bir siyasi mesaj vermek olduğunu belirtti. Glavçev, herhangi bir NATO üyesi ülkenin parlamentosunun kararı olmadan bu fonların tahsis edilemeyeceğini söyledi ve ekledi: bu, üye ülkelerin Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığına karşı tutumunun ne olduğunu göstermek için siyasi bir taahhüttür. Başbakan ayrıca her ülkenin Kiev'e verilecek ek desteğin NATO müttefiklerinin savunma için anlaşmaya vardığı GSYH'nin yüzde 2'si içinde mi yoksa dışında mı olacağına karar vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan Dimitır Glavçev Ukrayna'nın başkentindeki çocuk hastanesine yapılan füze saldırısını şiddetle kınadı.  Başbakan, "Normal bir insan çocuk hastanesine yapılan bir saldırıyı gördüğünde kayıtsız kalamaz" dedi. 

Bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Başbakan Dimitır Glavçev, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri için Bulgaristan'ın arabuluculuk yapması yönünde bir teklif olmadığını söyledi. Başbakan, ülkemizin bir barış anlaşmasının imzalanması için zemin oluşturmasının beklenmediği konusunda kararlıydı.


DİĞER HABERLER