Başbakan Plamen Oreşarski, Hırvatistan'daSalı, 29 Nisan 2014

Başbakan Plamen Oreşarski, Hırvatistan'daBulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski, Hırvatistan'daki temasları kapsamında, Başbakan Zoran Milanoviç ile bir araya geldi.

Hükümet binasındaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan konuk başbakan Oreşarski, iki ülke arasında asırlardır süregelen iyi bir işbirliği bulunduğunu belirterek, buna rağmen, iki ülke arasındaki ticaret hacminin olması gerektiği düzeye erişmediğini söyledi.

Oreşarski, ''İki ülke arasındaki kültürel ve siyasi ilişkiler, ekonomik ilişkilerin çok üstünde. Ekonomik alandaki işbirliğinin gelişmesi için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Bu iki ülkenin de çıkarına'' dedi. Oreşarski ayrıca, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olarak, AB'ye üye olmayan bölge ülkelerine de destek olacaklarını ifade etti.

Hırvatistan Başbakanı Milanoviç de Bosna Hersek ve Sırbistan'ın AB üyelik yolunda ilerlemeleri gerektiğine işaret ederek, özellikle Bosna Hersek'in Hırvatistan için son derece önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Milanoviç de Bulgaristan ve Hırvatistan arasındaki ticaret hacminin yetersiz olduğunu belirterek, ''Çünkü geçen 20 yıl içerisinde yeterince zengin ve gelişmiş değildik ancak, önümüzdeki 20 yıl içerisinde de böyle kalmaya devam edersek, bu sadece bizim hatamız olacaktır'' dedi.

Görüşmenin ardından, iki ülke eğitim ve kültür bakanlıkları arasında iki işbirliği anlaşması imzalandı.


DİĞER HABERLER