BAŞBAKAN TÜRK KELİMESİ YERİNE MÜSLÜMAN KELİMESİ KULLANMAYA DEVAM EDİYORÇarşamba, 21 Temmuz 2010

BAŞBAKAN TÜRK KELİMESİ YERİNE MÜSLÜMAN KELİMESİ KULLANMAYA DEVAM EDİYORKirkovo ziyaretini tamamlayan Başbakan Borisov ve heyetindeki Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov, Kültür Bakanı Vecdi Raşidov, Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov Kırcaali ‘Dimitır Dimov' tiyatrosunun salonunda ilin çeşitli bölgelerinden gelen halk ile görüştü. Borisov, ekonomik sıkıntılardan olmasına rağmen sağlık ve kültür alanında reformların kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bir yıl sonra gelerek hiç kimsenin ne zorunlu Hıristiyanlaştırıldığını, ne kimsenin sürgüne gönderildiğini, ne terör uygulandığını ne de hiç kimseye Asimilasyon yapılmadığını gösterdiklerini söyledi. Böylelikle bu konuya kendiliğinden açıklık getirildiğini ekledi.

TÜRK ASILLI BAKAN YERİNE MÜSLÜMAN BAKAN

Kendilerine atfedilen kötü senaryoların hiçbirinin gerçekleşmediğini, hiç kimsenin kovulmadığını hatta
( Vecdi Raşidov'u kastederek ) Bulgaristan Müslümanlarından birinin bakan olduğunu söyledi.

Aynı şekilde Borisov, kamunun değil sadece soru sormaya çözüm getirmek için de var olduğunu dile getirdi. Kirkovo'da dinlediği sorunların %70'inin kolaylıkla çözülebileceğine vurgu yaptı ve Eylül ayında tekrar geleceğinin haberini verdi.

Başbakanın vurgu yaptığı diğer konulardan biri de "Gorna Arda" projesi oldu. "Biliyorsunuz 20 yıldan beri çeşitli hükümetlerin azında gevelediği ve bölge halkını yakından ilgilendiren "Gorna Arda" projesidir. Kirkovo'da söylediğimi burada da söylemek istiyorum. Bu proje 3000 kişiye sürekli iş sağlayacağı gibi inşaat esnasında 6000 kişinin ekmek teknesi olacak. Bunun yanında 130 000 aileye yetecek elektrik üretecek".

PRİM DEĞİL, SOSYAL YARDIM

Tütün primleri konusuna da değinen başbakan şöyle konuştu: "Primlerle ilgili bütçenin güncellenmesini bekledik. Son dört yılda tütün üreticileri için hiçbir şey yapılmamış. Bizler tüm Bulgaristan vatandaşlarının vergilerinden alıp tütün üreticilerine 116 milyon leva veriyoruz. Bundan dolayı da birçok saldırıya maruz kaldık. Tütüncülerin çoğu Müslümanlar ve başka geçim kaynağına da sahip değiller. Bu durumu daha çok soysal bir hareket olarak kabul ediyoruz. Primlerin ödenmesi kararı çok zor bir karar oldu ve bundan dolayı da çok saldırı aldık. Ama biz bu kararı bölge halkı adına aldık".

GERB partisinin Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile çalışıp çalışmadıklarına açıklık getirilmesi istendiğinde, var olmayan bir durumu tartışmaktan kaçındığını söyledi. Küçük yerleşim merkezlerinin muhtarlarının azaltılması, birkaç köyü tek kişinin idare etmesini ve sözde "seçim turizminin" yok edilmesi isteğine, bu konuyla ilgili meclisin "Seçim Yasası" üzerinde geniş çaplı çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi. Hemen şimdi böyle yapmaya kalkıştıklarında ise HÖH ve BSP'nin muhtarlarını almak istemekle suçlanacaklarını söyledi hiç kimsenin kendisini "polisiye yöntemler" kullanmakla suçlamasını istemedi. İlde yapılan kadro değişiklikleri ilçelere ne zaman ulaşacağı sorusu uzayıp gidince, partiye yeni üye olmak isteyen kişilerin buna iş bulma dilekçesi olarak bakmamalarını istedi.

Başbakan yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov kamu ihaleleri konusunda ciddi çalıştıklarını, son 20 yılda devletin çeşitli kurum ve kuruluşlarında kök salmış bozulmaların kararlıkla üzerine gidildiğini ve son yıllarda imzalanan tüm kontratların birer birer kontrol edildiğini söyledi. Gelecekte yapılacak kamu ihalelerin saydam, kanuna uygun ve kurullara göre yapıldığı garantisini vermek istediklerine vurgu yaptı. Aynı şekilde "Su Aynası'nı" da andı, karşı olmadıklarını, maliyeti 8 milyon levadan 70 milyon levanın üzerine fırladığını ve proje gerçekleme paraları tüm Bulgaristan vatandaşlarının vergilerinden karşılandığını dile getirdi. İnşaattan alınan örneklerden tesisin Bulgar Standardına uygun yapılmadığını, bu yüzden de kullanıma açılmadığı bilgisini, rapor niteliği şeklinde sundu. Devamında: "Fazladan harcanan 60 milyon levayla bütün bölgenin yol sorunun çözülüp, Kırcaali de çevre yoluna sahip olacaktı" dedi.

Başbakan ile içişleri bakanı başkent Sofya'daki işlerinden dolayı toplantıdan ayrıldılar.


DİĞER HABERLER