Başevo’da 20’inci kez sağlık ve bereket mevlidi yapıldıPazartesi, 15 Ağustos 2022

Başevo’da 20’inci kez sağlık ve bereket mevlidi yapıldı

Ardino'nun (Eğridere) Başevo (Hallar) köyünde bu yıl 20’incisi yapılan geleneksel sağlık ve bereket mevlidine köy ve yöre halkı ile Türkiye’den gelen göçmenlerle birlikte 1000'den fazla kişi katıldı.

Mevlit programında Dolno Prahovo (Amatlar) köyünde imamlık yapan 84 yaşındaki Nurittin İsmail ve Gorno Prahovo (Tosçalı) köyünde imamlık yapan Mehmet Mümün başta olmak üzere bölgede görevli imamlar tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti sunuldu, Mevlid-i Şerif okundu.

Mevlit merasiminden sonra tüm katılımcılara Brezen (Halaçdere) köyünden usta aşçı Celil Ferat’ın hazırladığı dana eti ve buğdaydan yapılan 15 kazan keşkek ikram edildi. Mevlit için yapılan tüm masraflar köyden Türkiye’ye göç eden Erdinç Recep (Yağcı) tarafından karşılandı. Konya'da bir şeker fabrikasının müdürü olan Erdinç Recep yoğum programı nedeniyle mevlide katılamadı.

Mevlit merasimine katılan resmi konuklar arasında Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, 47. Dönem Halk Meclisi HÖH milletvekilleri Bayram Bayram ve Müh. Pavlin Krıstev ve HÖH Ardino İlçe Başkanı Şahin Bayramov yer aldılar. 

Başevo Köyü Muhtarı Müren Sali, şahsı ve köy halkı adına mevlit masraflarını karşılayan Erdinç Recep’e (Yağcı) kalbi şükranlarını arz eder.  

Yaz aylarında Ardino bölgesinin birçok yerinde insanları birleştiren ve kaynaştıran mevlitler yapılır.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER